Menopauza to moment, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Przekwitania na pewno nie należy się obawiać – to przecież naturalny proces. Warto mieć świadomość tego, że na temat menopauzy narosło wiele fałszywych mitów.
Okres okołomenopauzalny i menopauza
Zbliżającą się menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny, zwany również klimakterium lub przekwitaniem. Niejednokrotnie zaczyna się on już kilka miesięcy wcześniej. Symptomem rozpoczęcia tego procesu są zaburzenia miesiączkowania – okres może być dłuższy lub krótszy, bardziej lub mniej obfity. Sama menopauza natomiast jest momentem, w którym ustaje menstruacja, na skutek czego kobieta nie może już mieć dzieci. W związku z tym następują zmiany w gospodarce hormonalnej – przysadka mózgowa zaczyna zmniejszać wydzielanie estrogenów, a jajniki przestają uwalniać jajeczka. Menopauza zazwyczaj następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Statystycznie najwięcej kobiet wchodzi w ten okres w wieku 51 lat. Wszystko zależy jednak od uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia i warunków życia.
Objawy menopauzy
Nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie wiążą się z różnymi dolegliwościami. Najczęstszymi są uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Poza tym mogą występować też: bardzo wczesne pobudki związane z uczuciem niepokoju, depresja związana z wahaniami hormonalnymi, lękiem przed nową sytuacją, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, bóle mięśni, dyskomfort podczas współżycia, oddawanie moczu z większą częstotliwością, kołatanie serca, trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy, nieuzasadniony niepokój i napadu płaczu, rozdrażnienie, a także przewlekłe zmęczenie. Oczywiście poszczególne symptomy, ich natężenie oraz czas trwania potrafią się znacznie różnić pomiędzy kobietami.
Jak sobie radzić z tym okresem?
Tak jak ciemieniucha u młodych rodziców wzbudza niepokój, tak samo menopauza u dojrzałych kobiet wywołuje lęk. Ma on podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzieci zaczynają się usamodzielniać i nie wymagają już tak troskliwej opieki. Pojawiają się pierwsze podsumowania, strach przed zostaniem babcią. Na wszystko należy jednak spojrzeć z pewną dozą optymizmu. Warto mieć świadomość tego, że na temat menopauzy narosło wiele fałszywych mitów. Pierwszy i najbardziej chyba szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, nienaturalny stan, który należy leczyć. Przekwitania na pewno nie należy się obawiać – to przecież naturalny proces. Najlepszym sposobem na to, żeby go przeżyć jest… pogodzenie się z tym faktem i jego akceptacja. Musimy uwierzyć, że menopauza to czas zmian na lepsze. To też doskonała okazja, żeby rozwinąć w sobie kobieca siłę. Mnóstwo pań przechodzi ten okres życia zupełnie bezboleśnie i łagodnie, zachowując dobre samopoczucie. W jaki sposób? Za sprawą codziennej dawki ruchu i świeżego powietrza – nie muszą to być od razu skomplikowane, forsujące treningi, wystarczy codzienne spacerowanie. Ogromne znaczenie ma również zbilansowana dieta. Poza tym kobiety w okresie menopauzalnym powinny suplementować wapń i witaminę D. Niezastąpione mogą okazać się też babcine sposoby i zioła – na uderzenia gorąca napar z szałwii, a na uspokojenie melisa.