Nasiona konopi siewnej – w czym nam pomogą?

0
1417
Nasiona konopi siewnej – w czym nam pomogą?

Nasiona konopi siewnej to źródło niezwykle cennych właściwości odżywczych. Warto na wstępie wspomnieć, że nie są to nasiona marihuany, którą jedni uważają za lekarstwo, a inni za szkodliwy narkotyk. Konopie siewne- Cannabis sativa to roślina, która jest powszechnie uprawiana na terenie Unii Europejskiej. Marihuana- Cannabis Indica może być sprowadzana do Polski jedynie w celach leczniczych. Jakie właściwości kryją w swojej strukturze konopie siewne?

Czym jest Cannabis Sativa?

Konopie siewne to gatunek pochodzący ze środkowej Azji, którego zastosowanie jest znane ludzkości od ponad 3000 lat. Zalety tej jednorocznej rośliny wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży odzieżowej i budownictwie. Obecnie docenia się również jej właściwości jako źródła odżywczych substancji i coraz szerzej używa w przemyśle spożywczym. Najwięcej pożywnych wartości zawierają w sobie nasiona konopi, których zastosowanie w codziennej diecie jest dla wielu doskonałym sposobem na naturalną i bezpieczną suplementację. Jakie korzyści płyną ze spożywania nasion z konopi?

Balans nienasyconych kwasów tłuszczowych

Nasiona z konopi zawierają bardzo wysoką zawartość kwasów nienasyconych, a ich najistotniejszą zaletą jest idealna dla organizmu człowieka proporcja 3:1 pomiędzy kwasami omega 6 i omega 3. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwzapalne. Znacznie redukują poziom złego cholesterolu i obniżają ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko zawału serca. Omega 3 i omega 6 w odpowiedniej proporcji poprawiają elastyczność cery oraz wspomagają leczenie chorób skórnych, takich jak łuszczyca i egzema.

Kwas gamma-linolenowy

Jednym z przedstawicieli grup Omega-6 jest kwas gamma-linolenowy. Nie jest to kwas tłuszczowy występujący na stałe w organizmie ludzkim, natomiast jest niezbędny dla jego właściwego funkcjonowania. Nasiona konopi są jego bogatym źródłem. To właśnie deficyt tej substancji prowadzi do znacznego przyspieszenia starzenia się skóry. Odpowiednia ilość kwasu GLA wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych i alergii skórnych. Suplementacja kwasem GLA reguluje gospodarkę cholesterolu. Polecana jest również przy bólach miesiączkowych i jako dodatek w leczeniu depresji. Tutaj nasuwa się bardzo istotna kwestia odpowiedniej proporcji grup kwasów omega 3 i 6 dostarczanych do ciała. Spożycie nadmiernej ilości związków omega 6, przy niedoborze nienasyconych tłuszczów omega 3, może sprzyjać np. rozwojowi raka piersi po menopauzie. Nasiona konopi mają w swoim składzie ich idealną równowagę.

Nasiona konopi

Źródło białka

W składzie łuskanych nasion konopnych znajdują się również inne niezwykle cenne związki organiczne, niezbędne do prawidłowej pracy ludzkiego ciała. Konopie są dostarczycielem hipoalergicznego i pełnowartościowego białka, które może z powodzeniem zastąpić białko zwierzęce. W 100g nasion konopii znajduje się aż 25 g protein, co powoduje, że jest to jedna z najbogatszych w ten składnik roślin na świecie. W składzie konopi znajdują się niemal wszystkie dotąd poznane aminokwasy. Jednocześnie konopia jest jedną z nielicznych roślin zawierających białko egzogenne. Taki rodzaj białka jest najlepiej przyswajalną przez organizm ludzki proteiną.

Nasiona konopi – źródło minerałów, witamin i błonnika

Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest zawarta w nasionach konopnych witamina E. Substancja ta pacyfikuje w organizmie  szkodliwe działanie wolnych rodników, chroniąc organizm przed oksydacyjnym stresem i uszkodzeniem komórek. Podczas spożywania nasion do organizmu dostarczane są również fosfor, cynk, żelazo i magnez. W 100 gramach nasion znajduje się 28 gram błonnika, który ułatwia trawienie. Nasiona konopi są doskonały dodatkiem do diety wegan, wegetarian i sportowców.

Więcej na ganjafarmer.com.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here