Nie lekceważ zapalenia naczyń krwionośnych u dzieci

    0
    3136

    Wszystkie dzieci chorują na coś, w szczególności w okresie przedszkolnym. Przeziębienia, grypa, świnka, odra, różyczka i inne. Żadna z tych chorób nie może być zignorowana, gdyż powikłania mogą mieć wpływ na całe życie i zdrowie dziecka.

    Często u dzieci w wieku przedszkolnym, które przeszły różne infekcje chorują na alergiczne zapalenie naczyń. Choroba ta najczęściej atakuje jesienią i zimą. Zapalenie to określane jest mianem plamicy alergicznej. Przyczynami plamicy alergicznej są takie czynniki jak drobnoustroje(przy okazji infekcji górnych dróg oddechowych oraz drobnoustroje wywołujące różyczkę, ospę wietrzną czy odrę i HIV). Przyczynami tego zapalenia może być również stosowanie pewnych leków, szczepionki, a nawet ukąszenia owadów.

    Niestety tę chorobę wywołuje nawet ekspozycja na zimno oraz różne substancje chemiczne czy alergeny
    pokarmowe jak orzechy, mleko, jaja, czekolada, mięso i inne.

    W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Przy plamicy mogą pojawić się zmiany skórne jak rumień wysiękowy. Z kolei do zapalenia i martwicy naczyń prowadzi choroba kawasaki.

    Najważniejsza jest szybka reakcja na objawy zapalenia takie jak ciemnoczerwona wysypka(z uwagi na większą przepuszczalność naczyń krwionośnych, które krwawią do skóry). Pojawiają się guzki, które są wyczuwalne palcami, układają się symetrycznie i zazwyczaj występują na kończynach dolnych i pośladkach. Niestety przy tej chorobie mogą także wystąpić objawy współtowarzyszące jak bóle stawów kolanowych i skokowych, bóle brzucha zlokalizowane w okolicy pępka, może pojawić się krwiomocz, bóle głowy czy jąder w przypadku chłopców.

    Zapalenie naczyń krwionośnych diagnozuje się na podstawie badań krwi( OB czy CRP), moczu(krew w moczu) czy kału(utajona krew w kale). W przypadku leczenia zapalenia naczyń krwionośnych stosuje się leczenie objawowe.

    Wyleczenie z tej choroby trwa 4-6 tygodni, ale może u części osób może nastąpić nawrót choroby.

    Układowe zapalenie naczyń najczęściej występuje u dzieci w wieku 5–15 lat. Częściej pojawia się u chłopców niż u dziewcząt. Rocznie zapada na nią około 20 na 100 000 dzieci. Rozmowę o zdrowiu umożliwia witryna RADIOKLINIKA.PL.

    [Głosów:1    Średnia:2/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here