Nie palisz papierosów, ale mieszkasz w zanieczyszczonym mieście i często przebywasz wśród palaczy? Dowiedz się, czy powinieneś wykonać spirometrię

0
2734
Nie palisz papierosów, ale mieszkasz w zanieczyszczonym mieście i często przebywasz wśród palaczy? Dowiedz się, czy powinieneś wykonać spirometrię

Zanieczyszczone środowisko i bierne palenie mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. Jeśli należysz do grupy ryzyka, wykonaj spirometrię. To proste i bezbolesne badanie pozwoli ocenić wydolność płuc.

Spirometria jest szybkim i bezinwazyjnym badaniem, które poddaje ocenie stan układu oddechowego. Pozwala wykryć wiele schorzeń, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy astmę oskrzelową. Chociaż zalecane jest przede wszystkim nałogowym palaczom, powinny je wykonać także osoby będące biernymi palaczami oraz narażone na ciągłą ekspozycję na smog.

Wpływ papierosów na układ oddechowy

Palenie papierosów kojarzy się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu płuc. Warto jednak mieć świadomość, że wdychanie dymu tytoniowego skutkuje także wieloma innymi schorzeniami. Zawarte w nim szkodliwe substancje przyczyniają się do uszkodzenia struktury płuc i oskrzeli. W pierwszej fazie dochodzi do uszkodzenia czynności rzęsek, które odpowiadają za oczyszczanie oskrzeli ze śluzu, a jego zaleganie sprzyja zakażeniom.

Jak podkreślają eksperci, boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet do 15 razy więcej tlenku węgla i do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy.  Dlatego na uszkodzenia narządów oddechowych narażeni są nie tylko palacze czynni, ale również inne osoby przebywające w ich towarzystwie, tzw. bierni palacze.

Zanieczyszczenie środowiska a kondycja układu oddechowego

Zwiększające się zanieczyszczenie środowiska sprawia, że osoby zamieszkujące najbardziej „smogowe” części kraju są narażone na choroby układu oddechowego. Zawarte w zanieczyszczonym powietrzu substancje toksyczne (np. furany, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny, metale ciężkie) przyczyniają się do pojawienia kaszlu czy trudności z oddychaniem. Zwiększają też ryzyko pojawienia się infekcji układu oddechowego oraz zaostrzenia objawów alergicznych, np. astmy. Szacuje się, że u osób narażonych na ciągłą ekspozycję na smog częściej diagnozuje się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Kiedy wykonać spirometrię?

Spirometria jest nieskomplikowanym badaniem, które trwa zaledwie kilka minut, a przy tym nie wymaga specjalnego przygotowania. Polega na ocenie objętości powietrza wydychanego z płuc i wdychanego do płuc – pacjent oddycha przez ustnik aparatu podłączonego do komputera.

W zależności od potrzeb lekarz może zlecić spirometrię podstawową lub spirometrię z oceną odwracalności obturacji (po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela).

Badaniu może poddać się właściwie każda osoba, która chce sprawdzić kondycję układu oddechowego. Niemniej jednak spirometria powinna być koniecznie przeprowadzona u osób zaliczających się do grona biernych palaczy oraz zamieszkujących najbardziej zanieczyszczone regiony naszego kraju. Wynika to przede wszystkim z faktu silnego oddziaływania wdychanych substancji szkodliwych, które mogą poczynić poważne spustoszenia w układzie oddechowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here