Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, leczenie

0
1591

Nietolerancja laktozy jest bardzo często występującym problemem, który pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak również dzieci. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak postępować, jeśli lekarz postaw nam taką diagnozę?

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem w trawieniu cukrów, a przede wszystkim tych, które znajdują się w produktach mlecznych. Głównym winowajcą problemu jest zaburzone funkcjonowanie laktazy, czyli enzymu trawiącego laktozę znajdującą się w produktach z nabiału. Mleko, sery, przetwory mleczne – to one mają jej najwięcej.

Jak postępować, jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję laktozy?

Przede wszystkim należy zmienić dietę na taką, która nie zawiera produktów mlecznych. Można również spożywać takie produkty, ale z obniżoną zawartością laktozy. Niestety, ale w poważniejszych stadach choroby, nawet takie produkty spożywcze mogą nam nie służyć.

Nietolerancja laktozy najczęściej objawia się problemami trawiennym. Pojawiają się gazy, bóle brzucha oraz mdłości i kolki. Choroba może mieć charakter wrodzony lub ujawnić się dopiero w pewnym weku.

Jak diagnozuje się nietolerancję laktozy?

Lekarze wykonują szereg badań, które mogą potwierdzić, czy chory cierpi na tę przypadłość. To przede wszystkim analiza pH stolca, wodorowy test oddechowy oraz próba eliminacyjna. Również ważne są objawy, które zgłasza pacjent. W przypadku małych dzieci leczenie najczęściej nie polega na podaniu leków z enzymem trawiącym laktozę. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym dostają specjalną mieszkankę, a dzieci karmione piersią powinny dostawać pokarm od matki stosującej dietę bezlaktozową.

U małych dzieci nietolerancje pokarmowe bardzo często dają objawy dermatologiczne, dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest zastąpienie codzienne stosowanych kosmetyków specjalnym kosmetykami dla dzieci alergicznych, o których można więcej dowiedzieć się na stronie latopic.pl.

Zapraszamy również do przeczytana artykułu pt. „Skaza białkowa u niemowląt – objawy i leczenie”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here