Nowoczesny nurt psychoterapii – psychoterapia Gestalt

0
2246

To obecnie intensywnie rozwijający się nurt psychoterapeutyczny. Został zapoczątkowany przez Frita Perls, a jego idea opiera się na równowadze w funkcjonowaniu człowieka, czyli zachowywaniu swojego rodzaju homoestazy niczym w otaczającym nas świecie. Brak takowej równowagi, który może być powodowany brakiem umiejętności przeżywania i eksponowania określonych uczuć bądź pragnień, w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Do kogo skierowana jest psychoterapia Gestalt?

Psychoterapia jest przede wszystkim skierowana osób, które borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi, psychosomatycznymi, ale także fobiami czy stanami depresyjnymi, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz osiągnięcie samorealizacji. Skuteczna terapia przyczynia się do zwiększenia wiary we własne możliwości oraz do kompletnego realizowania swojego potencjału. Spotkania z terapeutą odbywają się aż do momentu zażegnania problemu Klienta i osiągnięcia zamierzonego efektu spotkań.

Przebieg terapii

Zasadniczym założeniem omawianej terapii jest koncentracja na aktualnym problemie. Ważne by skupić się na tym co tu I teraz, nie wybiegać myślami poza teraźniejszość i też nie odnosić się do innych ludzi. Kluczowym elementem psychoterapii jest poznanie oczekiwań Klienta oraz ustalenie planu i celu wspólnego działania podczas sesji terapeutycznych. Przepracowanie problemu wymaga szczerej, otwartej relacji, opartej na dialogu i zaufaniu. Terapia dopuszcza stosowanie metod eksperymentalnych, które wskazują na elastyczność omawianej metody. Nie posiada ona sztywnych ram, a terapeuta musi na bieżąco dostosowywać się do swojego Klienta, wsłuchiwać się w jego słowa i odpowiednio reagować. Klient powinien zyskać brakującą mu pewność siebie, zaakceptować siebie i zacząć umiejętnie korzystać ze swoich zasobów, które często są nieuświadomione.

Podsumowanie

Czynnikiem lecącym w psychoterapii Gestalt w Krakowie jest rodzaj relacji nawiązanej między Klientem a terapeutą. Powinna się opierać na partnerstwie, zrozumieniu, a terapeuta nie powinien pozostawać w roli autorytetu. Ważny jest również kontekst oraz otoczenie, w którym odbywają się spotkania. Przykłada się tu nawet wagę do rodzaju oświetlenia oraz wyposażenia gabinetu. Wszystko ma sprzyjać temu by szukać nowych rozwiązań podczas poszczególnych sesji, które przybliżają do realizacji założonego celu. Psychoterapeuta powinien wykazywać się kreatywnością I na bieżąco dobierać odpowiednie metody działania. Nie jest jego rolą jednak interweniowanie, na przykład w sytuacjach, gdy Klient cierpi. Jego zadaniem natomiast jest uświadomienie mu, że istnieją sposoby, które pozwolą mu samodzielnie uporanie się z różnego rodzaju rozterkami. Wszystkie te zasady przyświecają pracy dr Marty Myszkowskiej – Litwa, prowadzącej gabinet psychoterapii i samorozwoju osobistego w Krakowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here