Objawy starczowzroczności

0
1582

Coraz więcej osób po czterdziestym roku życia skarży się na znaczne pogorszenie komfortu widzenia. Zazwyczaj w ten sposób objawia się starczowzroczność, która obecnie nie jest już schorzeniem dotykającym tylko osoby po 60. roku życia. Prezbiopia – bo tak również bywa nazywane to zaburzenie – daje bardzo charakterystyczne objawy, których nie sposób pomylić z innymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy też dalekowzroczność. Niestety, nadal wiele osób bagatelizuje symptomy, które jasno świadczą o zmaganiu się właśnie z starczowzrocznością.

Pojawia się zatem pytanie, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i w jakiej sytuacji nie należy zwlekać z jak najszybszym odwiedzeniem okulisty.  Podstawowym i zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem starczowzroczności jest wyraźne pogorszenie widzenia przedmiotów usytuowanych w pobliżu naszego oka. Wiele osób nabywa wówczas nawyk odruchowego wyciągania ręki, aby móc z większej odległości przeczytać tekst w gazecie czy też skorzystać z telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie sprawia bowiem, że ostrość widzenia ulega znacznej poprawie i można z łatwością przeczytać nawet zapisany drobną czcionką tekst.

Niestety częste czytanie czy też obsługiwanie urządzeń elektronicznych na wyciągniętym ramieniu przyczynia się do powstawania uciążliwych bólów kończyny górnej oraz całej obręczy barkowej. Równie częste wówczas staje się nawracające drętwienie ramienia, które utrzymuje się przez coraz dłuższy czas.

Starczowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia)objawia się również częstymi bólami głowy, które pojawiają się podczas wykonywania takich czynności jak czytanie, haftowanie bądź wyszywanie. Z kolei osoby, które na co dzień wiele godzin spędzają przed ekranem komputera, skarżą się na szybko pojawiające się uczucie zmęczenia oczu, które znacznie utrudnia dalszą pracę.  Przy prezbiopii znacznemu pogorszeniu ulega również naturalna zdolność oka do tzw. akomodacji, czyli przystosowywania się do patrzenia na przedmioty zarówno usytuowane blisko, jak i te znacznie oddalone. W konsekwencji szybkie przenoszenie wzroku z dalekich obiektów na horyzoncie na bliskie naszemu oku przedmioty może skutkować pogorszeniem się ostrości widzenia. Analogiczne zaburzenia towarzyszą również sytuacji odwrotnej.

Mimo tego, że objawy starczowzroczności potrafią skutecznie uprzykrzyć życie jej posiadaczom, to z przypadłością tą można skutecznie walczyć. Obecnie zamiast dwóch par okularów – jednych do bliży, drugich do dali – wystarczy zacząć stosować okulary dwuogniskowe bądź progresywne. Bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu są również nowoczesne soczewki progresywne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here