Olej rydzowy

0
1125

Olej rydzowy to olej tłoczony z nasion lnicznika siewnego (Camelina sativa) – popularnego również jako lnianka, lennica, judra lub rydz bądź rydzyk (dwie ostatnie nazwy odnoszą się do brązowej barwy ziarenek rośliny). Jest to najstarsza z uprawianych w Polsce roślin oleistych, blisko spokrewniona z rzepakiem. Olej z lnianki w czasie powojennym znajdywał się na większości naszych stolików. Jednakże w połowie XX wieku sławę zyskał olej rzepakowy (ponieważ rzepak dawał większe plony), natomiast później olej słonecznikowy oraz olej rydzowy odszedł w zapomnienie, aby do łask powrócić właśnie w latach 90.

Pospolity lnicznik siewny

Lnianka jest rośliną dosyć niepozorną, jaką, co interesujące, kwalifikujemy oficjalnie do rodziny kapustowatych. Jej początki połączone są zapewne z obszarem Eurosyberyjskim, lecz gatunek błyskawicznie rozprzestrzenił się w całej Europie. Przed 3 tysiącami lat był wprost na naszym kontynencie powszechną rośliną uprawną. We współczesności siewnik obecny jest też w Azji, Afryce Północnej i obu Amerykach.

Olej z lnianki siewnej – wykorzystanie

Olej rydzowy ma jasną oraz przejrzystą barwę. We współzależności od formy może cechować się różnorodną gamą barw, od odcienia złotego, poprzez złoto – zielony, aż po czerwono – brunatny. Charakteryzuje się on też typowym smakiem oraz zapachem, jaki jest korzenny, nieco orzechowy z nutą goryczy. Zauważalny jest również posmak cebuli oraz gorczycy. Olej z lnianki, dzięki temu, iż ma tak dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, oddziałuje pozytywnie na zdrowie. Jednak z owego samego powodu może być stosowany jedynie na zimno.

Olej rydzowy do pielęgnacji skóry oraz włosów

Olej z lnianki może być wykorzystywany też zewnętrznie. Doskonale sprawdza się jako środek pobudzający leczenie ran, owrzodzeń, poparzeń oraz małych ran. Należałoby zatem mieć go w swej apteczce – przyda się przy małych skaleczeniach oraz zmianach skórnych, natomiast także w większych wypadkach będzie stanowić podparcie dla terapii rekomendowanej poprzez specjalistę. Tenże dobry tłuszcz jest również doskonałym doborem w pielęgnacji zdrowej skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here