Paputki, kapcie dla dzieci – jakie wybrać?

0
1144

Kapcie dla dzieci – zakup wydaje się prosty, w istocie jednak nie jest tak łatwo. Kiedy jedni pediatrzy przekonują, że buty należy zakładać dzieciom już od pierwszego kroku, inni twierdzą, że najlepszy wiek na to, to dopiero trzy lata – wcześniej stopa rozwija się, a but będzie ten rozwój tylko ograniczał. Kiedy jednak chcemy, żeby dziecko nosiło kapcie w domu lub zabieramy je do żłobka czy przedszkola, nie mamy wyjścia. Jak to wszystko zrobić z głową?

Kapcie dla dzieci w domu

W domu najlepiej żeby dziecko biegało boso lub w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą. Dzięki temu jego stopa ma szansę prawidłowo się rozwijać. Nawet skarpeta nie jest konieczna – wielu pediatrów uważa, że zimna podłoga w domu to dobry sposób na budowanie dziecięcej odporności. Jeśli nasz maluch nie chodzi do placówki, nie musimy mieć nic więcej. Ważne, żeby dziecko miało jakąś styczność z butami, wkładamy więc buty do spacerów czy do ogrodu.

Paputki do żłobka

Do żłobka, kiedy stopa dziecka najbardziej się rozwija, im but jest bardziej miękki i najlepiej „pracuje”, tym lepiej. Podeszwa powinna zapewniać jedynie przyczepność i osłonę, ale być jak najbardziej giętka, wyginać się we wszystkie strony. Dzięki temu stopa dziecka będzie dobrze pracować, a jednocześnie ma zapewnioną ochronę przed zimnem i podłożem. Ciekawą opcją są wszystkie paputki oferowane przez sklep EkoMaluch z pogranicza obuwia i skarpet.

paputki dla dzieci

Kapcie dla dzieci do przedszkola

Kapcie dla 3 latków i więcej mogą być już bardziej „typowe”. Dziecko już dawno opanowało chodzenie i podskoki, a jego stopa nie rozwija się już tak intensywnie, jak to jest w przypadku dziecka młodszego. Na co zwrócić uwagę? Na oddychające materiały, na pracującą podeszwę, na wygodne zapięcie – dla rodzica i dla malucha.

Dlaczego nie warto kupować obuwia używanego?

Kupowanie używanych ubranek ma sens. Dzieci szybko z ich wyrastają, to tańsza opcja, a do tego w duchu less waste. Jednak kupno używanych butów niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza w przypadku stopy, która dopiero się rozwija – jeśli poprzednik miał jakieś wady postawy lub inną budowę stopy, odbije się ona na ukształtowaniu stopy Twojego dziecka. To duże ryzyko, nie warte tej oszczędności.

Jak dobrać rozmiar buta po raz pierwszy?

Na pierwsze zakupy najlepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego, specjalizującego się w obuwiu dziecięcym. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup butów, przynajmniej będziemy wiedzieli, jakie dziecko ma rozmiar. Inną metodą jest mierzenie stopy na miarce. Po zakupie pierwszych wystarczy już nabywać rozmiar większy, kiedy maluch z butów zacznie wyrastać – następne pomiary zazwyczaj nie są już tak potrzebne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here