Czym różni się peeling enzymatyczny od peelingu mechanicznego? Jaka jest różnica między peelingiem cukrowym a solnym? Czy peeling i scrub to te same produkty? Jak korzystać z preparatów złuszczających? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
Siła złuszczania
Jeśli chcesz, żeby Twoja skóra była gładka, jędrna, zdrowa i promienna, musisz ją dokładnie oczyszczać, a także systematycznie złuszczać martwy naskórek. Stosowanie peelingów niesie za sobą wiele korzyści. Pozbywając się martwego naskórka, odblokowujesz dostęp do skóry i umożliwiasz składnikom odżywczym zawartym w preparatach pielęgnacyjnych, wniknięcie w jej głąb. Jeśli na powierzchni skóry zalegają martwe komórki, tworzą one swego rodzaju pancerz, który blokuje dostęp substancji pielęgnacyjnych w głąb skóry.
Pozbycie się zrogowaciałego naskórka umożliwia też regenerację komórek skóry, a także sprawia, że z powierzchni i z porów znikają zanieczyszczenia.
Złuszczanie to obowiązkowy element pielęgnacji twarzy i ciała.
Rodzaje kosmetyków peelingujących – które wybrać i jak je nakładać?
W domowym zaciszu można wykonywać peelingi powierzchniowe – mechaniczne i enzymatyczne. Sprawdź, czym się charakteryzują, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do swoich potrzeb.
- Peeling enzymatyczny – jest to jeden z najdelikatniejszych rodzajów peelingów. Nie zawiera drobinek ścierających, dlatego może być stosowany do skóry delikatnej, wrażliwej, naczynkowej, a także problematycznej i tłustej. Zawarte w peelingach enzymatycznych enzymy roślinne rozpuszczają zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładka i oczyszczona. Peelingi enzymatyczne nakłada się na twarz na kilka do kilkunastu minut, a następnie spłukuje wodą.
- Peeling do twarzy z drobinkami ścierającymi (peeling chemiczny) – delikatne, kremowe peelingi do twarzy zawierają łagodne drobinki ścierające, które nie podrażniają skóry. Tego typu peelingi można stosować przede wszystkim do cery normalnej, suchej i mieszanej, choć niektóre z nich nadają się także do złuszczania skóry wrażliwej. Peelingi mechaniczne odblokowują pory, wygładzają skórę i wyrównują jej koloryt. Peelingi mechaniczne należy wmasowywać w wilgotną skórę twarzy przez około minutę. Można nakładać je bezpośrednio palcami lub przy użyciu specjalnych rękawic czy gąbeczek.
- Peeling cukrowy – peelingi cukrowe zaliczają się do tzw. peelingów gruboziarnistych. Zawierają naturalne kryształki cukru i są przeznaczone przede wszystkim do złuszczania skóry całego ciała. Dobry peeling gruboziarnisty z drobinkami cukru zwykle składa się także z olejków pielęgnacyjnych i innych składników odżywczych, takich jak masło shea, olej z róży, olej bawełniany, malina moroszka, ekstrakt z magnolii, gliceryna, olejek arganowy.
- Peeling solny – jest nieco silniejszy niż peeling cukrowy, dlatego świetnie nadaje się do złuszczania skóry nóg, stóp oraz łokci. Peelingi solne mają także właściwości odkażające i przeciwzapalne. Świetnie poprawiają krążenie krwi i przyczyniają się do walki z cellulitem. Podobnie, jak w przypadku dobrych peelingów gruboziarnistych z drobinkami cukru, tak i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na zawartość olejków i innych składników pielęgnacyjnych. Zarówno peelingi cukrowe, jak i peelingi solne nakłada się na wilgotną skórę i masuje okrężnymi ruchami, w kierunku do serca.
Czym jest scrub?
Określenie „scrub” bywa stosowane zamiennie z nazwą „peeling”. Dotyczy to jednak wyłącznie peelingów mechanicznych, które zawierają drobinki ścierające. Scrubem nie można nazwać peelingu enzymatycznego.
Nazwa ta stosowana jest zwykle dla peelingów gruboziarnistych, które zawierają naturalne kryształki czy granulki ścierające, takie jak sól czy cukier. Scruby mogą być też wzbogacone o składniki takie jak pestki brzoskwiń, drobinki suszonych korzeni czy drobniutki morski piasek.