Peruki naturalne – poradnik dla osób planujących zakup

0
849
Peruki naturalne

Peruki naturalne to wykonane z ludzki włosów peruki imitujące różne formy uczesania. Dawniej, stosowanie peruk było symbolem statusu społecznego, informującym o przynależności do określonej klasy społecznej. Obecnie, z peruk korzystają przede wszystkim osoby pragnące nosić ładne, atrakcyjnie uczesane włosy, a które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na ich wyhodowanie. Powody mogą być zarówno zdrowotne, jak i czysto estetyczne.

Jak wybrać perukę naturalną – czyli co należy wiedzieć przed zakupem?

Peruki występują w rozmaitych wersjach, różniących się wieloma parametrami. Zacznijmy jednak od najbardziej podstawowej – czyli od rozmiaru danej peruki. Jest to kwestia kluczowa, bowiem nawet najładniejsza peruka, która nie będzie pasować do naszej głowy – będzie po prostu bezużyteczna.

Zakup należy więc rozpocząć od dokładnego zmierzenia obwodu własnej głowy. Należy w tym celu dysponować odpowiednią miarką – metr krawiecki powinien w zupełności wystarczyć. Jest na tyle długi, elastyczny i dokładny, że pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujący i precyzyjny pomiar. Jak wskazują eksperci, najkorzystniejszy pomiar to ten wykonany dookoła głowy nieco powyżej linii uszu.

W trakcie wykonywania pomiaru warto pamiętać, by nie dociskać metra zbyt usilnie do powierzchni skóry. Jeśli tak zrobimy – uzyskamy wynik nieco mniejszy niż ten docelowy. Niestety, ale w przypadku kupowania takich produktów jak peruka ma to bardzo duże znaczenie.

Dostępne rozmiary peruk naturalnych

Peruki naturalne można podzielić na 4 główne rozmiary, określane tym samym kodem, co w przypadku ubrań. Najmniejsze to peruki w rozmiarze XS – dedykowane dla osób o małych głowach. Ich obwód wynosi zazwyczaj poniżej 52 cm. Peruki w rozmiarze S i M mają obwody kolejno: 52-54 oraz 54-56 cm.

Peruki większe – w rozmiarze L – to peruki dla głów o obwodzie przekraczającym 56 cm. Ponieważ peruki takie są trudno dostępne, często wykonywane są dopiero na zamówienie. Dotyczy to również peruk jeszcze większych rozmiarów – XL i szerszych, dla osób o znacznym obwodzie głowy.

O czym warto pamiętać w przypadku peruk blond?

Peruki blond są szczególnie wymagające. By były użyteczne przez długi okres czasu, należy o nie odpowiednio dbać. Ich założenie warto zaczynać od odpowiedniego zaczesania własnych włosów. Powinny być gładko rozłożone na powierzchni głowy, by nie zawadzać nakładanej peruce, ani nie wystawać spod niej. W przypadku peruk blond – nawet pojedyncze prześwitujące włosy będą niezwykle wyraźnie widoczne. 

Założenie peruki powinno zaczynać się od czoła, a następnie – naciągamy ją ku tyłowi głowy. Nad czołem często stosuje się specjalne spinki oraz grzebyki przytrzymujące daną perukę w miejscu. Dzięki temu będzie stabilna nawet w czasie poruszania karkiem i szyją.

Jak przymocować perukę do głowy?

Osoby bez owłosienia na głowie powinny mocować perukę za pomocą specjalnych taśm. W tym celu korzysta się z taśm dedykowanych do peruk, które nie podrażniają skóry głowy. Wiele modeli peruk ma także wbudowane taśmy, które przeznaczone są właśnie do ich przyklejania.

Ponadto, peruka naturalna powinna być od czasu do czasu myta. W tym celu najpierw perukę moczy się w letniej wodzie, następnie nakłada szampon i delikatnie rozprowadza po powierzchni włosów. Mycie wykonuje się również od strony wewnętrznej. Spłukiwanie polega na polewaniu peruki letnią wodą w celu usunięcia spienionego szamponu, po którym rozprostowuje się włosy, pozwalając im wyschnąć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here