Skóra naczynkowa to prawdziwe wyzwanie jeśli chodzi o pielęgnacje. Jest wyjątkowo wrażliwa i reagująca na przeróżne bodźce. Jej kolejną cechą jest struktura – cera bardzo delikatna i cienka, przez którą widać rozszerzona naczynka. Wyglądem przypominające rozgałęzione drzewo lub niteczki. Taka skóra ma również swoje zalety – mimo przeciwności jest bardzo dziewczęca i delikatna, a także rzadko występuje na niej trądzik. Taką skórę należy pielęgnować w sposób bardzo delikatny i wyważony. Jeśli wiesz, że masz tendencje do skóry naczynkowej i mogłeś ją otrzymać w genach, to zacznij dbać o nią w odpowiedni sposób już dziś.
Skóra naczynkowa – czego unikać?
Pierwszą zasadą jej pielęgnacji jest nieszkodzenie jej. Warto zapoznać się z czynnikami, które mogą pogorszyć jej stan, a następnie ich unikać.
- Unikaj solarium, sauny, słońca oraz suszarek do włosów. Należy uważać na długie, gorące kąpiele.
- Kosmetyki zawierające w składzie; alkohol, kwasy, peelingi ziarniste, mentol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy. Unikamy takich, które mają właściwości ściągające i rozszerzające naczynia krwionośne.
- Ostre przyprawy (chrzan, musztarda, imbir) oraz alkohole, mocna kawa i herbata.
- Odmrożenia oraz wahania temperatur.
- Twarda, chlorowana woda.
- Leki i maści oraz antykoncepcja hormonalna.
Ważne jest aby skóry naczynkowej nie drażnić. Istnieją również wewnętrzne przyczyny, które mogą zaszkodzić cerze naczynkowej należą do nich; stres, czynniki genetyczne, czy menstruacja.
Skóra naczynkowa – jakie kosmetyki?
Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji tego typu skóry jest niezwykle istotny. Czego powinniśmy szukać w składzie kosmetyków? Na pierwszym miejscu wysuwa się witamina C – wzmacnia skórę i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych (ze względu na dużą zawartość witaminy C w krwawniku zaleca się jego stosowani).
Kolejną witaminą jest K – która reguluje krążenie krwi. W składzie kosmetyków do cery naczynkowej powinny znaleźć się także; algi morskie, miłorząb japoński, nagietek oraz związki krzemu. Ciekawym rozwiązaniem będzie stosowanie pochodnej kwasu azelainowego lub kwasu migdałowego, które są przeznaczone do tego typu cery. Podstawowym kosmetykiem w pielęgnacji skóry naczynkowej powinny być kremy zabezpieczające zarówno przed promieniami UV jak i mrozem.
Jeżeli chodzi o wykonywanie peelingów to unikamy gruboziarnistych (pobudzają krążenie krwi i rozszerzają naczynka) ,naszym sprzymierzeńcem będzie za to peeling enzymatyczny.
Skóra naczynkowa – domowa pielęgnacja
W domu, naturalnymi sposobami także można wspomóc naczynkową cerę. Nie trzeba wydawać fortuny na gotowe produkty. Natura daje nam wiele sposobów na rozwiązanie naszego problemu.
- Siemienie lniane – 2 łyżki siemienia lnianego zalać wrzątkiem (około szklanki wody) i gotować przez 20 minut. Odcedzić nasiona i gotowy tonik stosować co wieczór.
2.Okłady z rumianku – rumianek gotować w wodzie przez 15 minut, następnie schłodzić i przemywać gazą twarz. ( takim sposobem można również zaparzyć miłorząb japoński lub oczar wirginijski)
3.Maseczka z ziół – wymieszać łyżkę nagietka oraz skrzypu, zalać wrzątkiem, a następnie dodać mąkę ziemniaczaną (w takiej ilości aby zrobiła się papka) Taką miksturę trzymać 15 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.
W domowych kosmetykach wykorzystać można również; wyciąg z kasztanowca, twaróg, kiwi, szałwię lekarską czy miód w połączeniu ze śmietaną.
Skóra naczynkowa – specjalistyczne zabiegi
Jeżeli domowe sposoby, oraz profesjonalne kosmetyki nie przyniosły oczekiwanych efektów, można udać się na specjalistyczne zabiegi, które oferuje nam medycyna. Jednymi z nich są; jonoforeza czy elektrokoagulacja.
- Jonoforeza – zabieg wprowadzania substancji aktywnych do głębszych warstw skóry za pomocą prądu stałego. Trwa około 10 minut. Zabieg należy powtórzyć od 10 do 15 razy. Natężenie prądu odczuwa się jako delikatne mrowienie. Najczęściej jonoforezę przeprowadza się z wykorzystaniem jonów wapnia, cynku i miedzi.
- Elektrokoagulacja – zabieg z wykorzystaniem prądu, mający na celu zamknięcie naczynek krwionośnych. Ciepło wytwarzane podczas tego zabiegu powoduje rozkład białek w tkance. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Regeneracja skóry po zabiegu trwa do miesiąca czasu.
Skóra naczynkowa – dieta
Dieta przy skórze naczynkowej ma duże znaczenie. W codziennych posiłkach powinny znaleźć się; witamina E,C i K. Nie może zabraknąć cynku, selenu czy miedzi. Jakie produkty zatem wybrać ?
- Sałata, awokado, brokuły i szpinak.
- Czerwona papryka, cytrusy, kiwi.
- Orzechy, pestki i nasiona.
- Zielona herbata i kakao.
Należy pamiętać o unikaniu alkoholu, ostrych przypraw oraz kofeiny, które mogą nam zaszkodzić. Tylko zbilansowana dieta i odpowiednia pielęgnacja wspólnymi siłami poradzą sobie ze skórą naczynkową. ( Więcej tutaj: https://www.zaufane-apteki.pl/blog/pielegnacja-skory-naczynkowej-189.html).