Pocenie stóp. Skuteczne rady na pocące się stopy

    0
    6387

    Nadeszły gorące dni, żar wdziera się przez okna, rozgrzewa szyby w klimatyzowanych samochodach, rozpala chodniki i ulice. Dla organizmu człowieka to bardzo niekomfortowa sytuacja. Gruczoły potowe zaczynają działać ze zwiększoną siłą, by choć trochę ochłodzić organizm. Gdy weźmiemy poranną kąpiel, a następnie odkurzymy mieszkanie, to przekonujemy się, że wybraliśmy złą kolejność wykonywanych czynności. Wystarczy kilka minut ruchu z odkurzaczem, by nasze ciało było znów zalane potem. Na bluzce pojawiają się nieestetyczne plamy, włosy stają się mokre i również stopy zaczynają się nadmiernie pocić. Jednak w przypadku stóp pojawia się również wyjątkowo brzydki zapach.

    Można by powiedzieć, że najbardziej niekomfortowe jest nadmierne pocenie się stóp. Ogranicza naszą codzienną aktywność oraz przysparza wielu wstydliwych sytuacji. Nie możemy tak po prostu wpaść do sąsiadki na kawę, bo przecież musiałybyśmy ściągnąć obuwie, a wtedy nasza wstydliwa tajemnica wyszłaby na jaw. W poczekalni u lekarza odsuwamy stopy od innych osób i staramy się je ukryć jak najgłębiej pod krzesłem. Nie wspominając już o wizycie u pedicurzystki – jest to ogromnie stresująca sytuacja, a przecież powinna być chwilą relaksu.

    Pocenie stóp

    Postanowiłam napisać dzisiejszy artykuł, bo domyślam się, że osób z takim problemem jest sporo. Uważam, że istnieje kilka sprawdzonych metod, które ograniczą do niezbędnego minimum nadpotliwość Waszych stóp. Jednak, abyście uwierzyły w ich skuteczność, musicie najpierw zrozumieć jak działa mechanizm nadmiernego wydzielania potu.

    Dlaczego stopy się pocą?

    Pocenie się to czynność naturalna, która ma na celu oczyszczenie organizmu i wyregulowanie temperatury ciała. Każdy z nas posiada aż 3 miliony gruczołów potowych (ekrynowych i apokrynowych). Gruczoły wydzielają pot, który składa się z wody, sodu, potasu, mocznika i produktów przemiany materii. W zasadzie jest bezwonny, ale przy kontakcie z bakteriami zmienia swój zapach na niezwykle nieprzyjemny. Baterie rozkładają produkty przemiany materii. U każdego z nas te produkty są nieco inne, stąd też każdy człowiek ma nieco inny zapach potu. Niektórzy z Was mogą posiadać wyjątkowo ostrą, nieprzyjemną i drażniącą woń. Może to być cecha osobnicza lub skutek spożycia dużej ilość tzw. śmieciowego jedzenia.

    Hiperhydroza stóp

    Hiperhydroza stóp to po prostu nadmierna potliwość. Niestety dotyczy znacznej części społeczeństwa. Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny często myć stopy i używać specjalnych kosmetyków, które ograniczają pocenie. Muszą też zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonane jest obuwie, które noszą. Cierpiąc na hiperhydrozę stóp, należy bezwzględnie unikać noszenia butów wykonanych z syntetycznego materiału.

    Skuteczne sposoby na nadmierne pocenie się stóp

    Przykry zapach potu spowodowany jest rozwojem baterii, natomiast samo nadmierne pocenie się stóp zwiększoną aktywność gruczołów potowych zlokalizowanych w tym rejonie. W związku z tym, szukając skutecznego rozwiązania problemu, powinniśmy wybrać takie metody, które działają dezynfekująco na baterie i ograniczająco na czynność gruczołów potowych. Poniżej przedstawię najskuteczniejsze sposoby.

    1. Inny sposób prania skarpet i rajstop

    Zazwyczaj pierzesz skarpety i rajstopy w proszku do prania i płuczesz w płynie zapachowym. Zmień płyn na napar z szałwii i rumianku, który odświeży materiał i zabije pozostałe bakterie.

    2. Kompres na noc

    Przygotuj sobie gaziki nasączone solanką zrobioną z 1 łyżki sody oczyszczonej wymieszanej z 150ml ciepłej wody. Włóż je między palce zaraz po wieczornej kąpieli. Wyjmij je dopiero rano.

    3. Domowa dezynfekcja butów

    Zaparz torebkę szałwii i pozostaw do wystygnięcia. Przelej ją do spryskiwacza np. do kwiatów i użyj do spryskania wnętrza buta. Szałwia usunie wszelki bakterie znajdujące się w obuwiu oraz nada butom przyjemny zapach.

    4. Odświeżające naturalne serum do stóp

    Kup olejek eteryczny naturalny (np. marki Etja) o działaniu bakteriobójczym i dezynfekującym. Możesz wybrać np. olejek z drzewa herbacianego, lawendowy lub miętowy. Dodatkowo będziesz potrzebować oliwę z oliwek. Łyżkę oliwy wymieszaj z 5 kroplami olejku eterycznego. Powstałe serum wmasuj w stopy.

    5. Lecznicza kąpiel dla stóp

    Zaparz torebkę szałwii, mięty i rumianku. Możesz również dodać korę dębu. Tak przygotowany napar wlej do miski z ciepłą wodą i wymocz w niej nogi przez 30 minut. Kąpiel możesz wykonywać nawet każdego dnia.

    6. Jak buty to skórzane, a skarpetki tylko bawełniane!

    Przeglądnij swoją szafę i wyrzuć syntetyczne skarpetki oraz buty, które nie są wykonane ze skóry lub przewiewnych materiałów.

    7. Używaj dezodorantów

    W dzisiejszych czasach zakup specjalistycznego dezodorantu do stóp to nic trudnego. Do wyboru masz kremy, kosmetyki typu spray oraz silne produkty lecznicze, które ograniczają aktywność gruczołów potowych.

    8. Kup suplementy

    W aptece możesz również kupić tabletki, które hamują ilość wydzielanego potu. W ich składzie znajdziemy zazwyczaj naturalne zioła i wyciągi z roślin. Należy jednak pamiętać, że suplementy nie działają od razu, a na efekt musisz poczekać.

    Medycyna estetyczna na nadpotliwość?

    Możesz zdecydować się również na wykonanie specjalistycznego zabiegu, który zablokuje wydzielanie potu z konkretnego miejsca. Jest to tzw. ostrzykiwanie botoxem. Zabieg wykonasz w każdym gabinecie medycyny estetycznej lub w salonie kosmetycznym, w którym wykonywane są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ można zastosować znieczulenie w postaci specjalistycznego kremu Emla. Zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest poprzedzony konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Koszt zabiegu to zazwyczaj kilkaset złotych, w zależności od stopnia zaawansowania problemu.

    [Głosów:9    Średnia:2.8/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here