Poradnia psychiatryczna – w czym mogą pomóc doświadczeni psychiatrzy?

0
803
Poradnia psychiatryczna

Choroby i zaburzenia psychiczne mogą w znacznym stopniu wpływać na zdrowie fizyczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że schorzenia, z którymi się zmagają, spowodowane są między innymi chronicznym stresem czy natłokiem zmartwień. Właśnie dlatego warto obserwować swoje ciało i w razie potrzeby udać się po pomoc do doświadczonego psychiatry.

Czym zajmuje się lekarz psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się ogólnie pojętym zdrowiem psychicznym. Można go porównać do medyka pracującego w przychodni rodzinnej. To specjalista, który również przeprowadzi wywiad, zdiagnozuje i (jeśli to będzie konieczne) przepisze odpowiednie leki. Niektórzy nazywają psychiatrów lekarzami dusz, z czym nie sposób się nie zgodzić. Od razu warto wspomnieć, że psychiatra i psycholog to dwa różne zawody. Psychologiem może zostać osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie w tym kierunku. Po uzyskaniu dyplomu ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Może diagnozować, stawiać opinie i doradzać. Nie jest to równoznaczne z prowadzeniem terapii. Zarówno psycholog, jak i psychiatra może być psychoterapeutą, ale nie musi. Psychiatra to dyplomowany lekarz nauk medycznych, ze specjalizacją psychiatryczną. Diagnozuje i opiniuje, ale od psychologa odróżnia go to, że zajmuje się także leczeniem farmakologicznym.

Poradnia psychiatryczna – kiedy się do niej udać?

Do poradni psychiatrycznej warto się udać, gdy obserwujemy u siebie nietypowe objawy, takie jak przedłużający się zły nastrój, napady agresji, problemy ze snem, wypalenie zawodowe oraz utrzymujący się lęk lub niepokój. Psychiatra pomoże w pozbyciu się traumy, zaburzeń odżywiania i wesprze w przypadku depresji. Zaleci przyjmowanie odpowiednich leków lub psychoterapię, jeśli to konieczne. Również osoby z poważnymi zaburzeniami osobowości czy schizofrenią powinny się do niego udać. Na stronie https://psychiatrzy.pl/kiedy-do-lekarza-psychiatry/ w szczegółowy sposób opisano, kiedy wizyta w poradni psychiatrycznej będzie niezbędna. Warto się z tym zapoznać i zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here