Prawidłowy rozwój dziecka a integracja sensoryczna

0
1439

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle istotny dla jego rodziców, którzy dokładają wszelkich starań, aby maluch rósł zdrowo. Jednak czasami widać pewne problemy i one mogą wymagać odpowiedniej terapii.

Wiele dzieci funkcjonuje perfekcyjnie, a ich rozwój przebiega bezproblemowo. Bywają jednak sytuacje, kiedy dziecko nie lubi takich czynności, jakie zazwyczaj sprawiają przyjemność jego rówieśnikom. Można wtedy zaobserwować obawy przed wchodzeniem na drabinki czy też huśtaniem się. Dziecko będzie niezgrabnie biegać i często się potykać, a także unikać rysowania. Tego typu symptomy nie oznaczają mniejszej inteligencji malucha, ale z reguły wynikają z nieprawidłowego przetwarzania wrażeń zmysłowych, czyli integracji sensorycznej i skutkują właśnie gorszym radzeniem sobie na co dzień. W takich przypadkach ratunkiem okazuje się terapia metodą integracji sensorycznej, a więc terapia SI.

Koncepcja integracji sensorycznej wykorzystuje wiedzę z zakresu neurofizjologii oraz neuroanatomii i cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Terapia prowadzona w wielu ośrodkach, np. synapsa-terapia.pl ma postać nauki określonych reakcji poprzez zabawę. Chodzi o to, aby w ten sposób uczyć mózg i układ nerwowy właściwej integracji wrażeń zmysłowych. Warto wyraźnie podkreślić, że wykonywanie wszystkich ćwiczeń podczas terapii nie ma na celu przyswojenie konkretnych umiejętności, ale wyraźną poprawę przebiegu procesów nerwowych, które leżą u ich podstaw. Bardzo kolorowe otoczenie, a jednocześnie przyjemna i życzliwa atmosfera terapii SI ma stymulować dziecko do bezproblemowego poznawania środowiska.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here