Problem z chrapaniem? Pozbądź się go!

    0
    2617

    Wbrew pozorom chrapanie to naprawdę spory kłopot – chrapie co dziesiąty człowiek, z czego 80% chrapiących stanowią mężczyźni. Czasem jest to po prostu niewygodne (zwłaszcza dla osób, które słuchają chrapania…), ale niekiedy chrapanie jest oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem.

    Czy chrapanie jest groźne?

    Jak głośno chrapiemy? Poziom natężenia dźwięków, które wydobywają się z ust chrapiącego, może osiągać 80 decybeli, a w skrajnych przypadkach nawet 90! Dla porównania: kosiarka do trawy wytwarza hałas na mniej więcej tym samym poziomie.

    Nic dziwnego, że chrapanie przeszkadza ludziom dookoła. Szturchanie, cmokanie czy gwizdanie pomagają tylko na chwilę – chrapiący po chwili zaczyna chrapać od nowa. Dzieje się tak dlatego, że chrapanie zazwyczaj objawem nieprawidłowej drożności dróg oddechowych – czego nie wyleczymy szturchnięciem chrapiącego.

    Zdaniem prof. dr hab. Kamala Morsheda ze szpitala Żagiel Med w Lublinie, chrapanie niesie zagrożenie dla samego chrapiącego – oznacza ono przejściowe niedotlenienie. Im częstsze chrapanie, tym większe niedotlenienie. Najbardziej zaawansowanym etapem chrapania jest zespół obturacyjnych bezdechów śródsennych. Jak odróżnić niegroźne pochrapywanie od tego schorzenia? Przerwy w oddychaniu trwają ponad 10 sekund i powtarzają się przynajmniej 5 razy w ciągu godziny snu. Jeśli dotyczy nas ten problem, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza!

    Chcę wyleczyć się z chrapania!

    Na początek zalecana jest wizyta u laryngologa. Przeprowadzi on dokładny wywiad oraz badanie laryngologiczne z oceną endoskopową jam nosa, nosogardła, jamy ustnej, gardła i krtani. Często w trakcie snu wykonuje się także badanie polisomnograficzne. Lekarz oceni jaki jest powód naszego chrapania i w zależności od przyczyny zaleci odpowiednie leczenie.

    Jeśli winna jest jama nosowa, leczenie może objąć postać zabiegu operacyjnego. Drożność jamy można odzyskać poprzez plastykę skrzywionej przegrody nosa lub zabieg na przerośniętych małżowinach nosowych. Przyczyną mogą być nadmiernie przerośnięte migdałki podniebienne – wtedy zaleca się ich usunięcie.

    Najczęstszą przyczyną jest jednak nieprawidłowa budowa (a zatem i funkcjonowanie) podniebienia miękkiego wraz z języczkiem. W takim przypadku lekarz zaleca leczenie zabiegowe przy pomocy fal radiowych.

    Więcej informacji na temat chrapania, jego przyczyn i leczenia znajdziemy na www.zagielmed.pl.

    [Głosów:0    Średnia:0/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here