Hałas jest zjawiskiem akustycznym, określanym jako zbyt głośne, a przez to niezwykle uciążliwe. Ponieważ ekspozycja człowieka na hałas niesie ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia, został uznany za jeden z najbardziej uciążliwych w skutkach czynników środowiskowych.
Towarzyszy ludziom od zawsze, jednak rozwój cywilizacyjny i technologiczny sprawiają, że staje się coraz istotniejszym problemem – mówi specjalista EC Test Systems. Ze względu na ogrom szkód zdrowotnych, jakie może powodować hałas, zjawisko stało się obiektem rozważań naukowych i… rządowych. Obecnie na terenie UE obowiązują znormalizowane standardy dozwolonego natężenia dźwięku w rozmaitych gałęziach przemysłu i nie tylko.
Rodzaje hałasu
Pierwsza klasyfikacja dzieli hałas ze względu na źródło jego pochodzenia. Wyróżniamy zatem hałas przemysłowy, albo instalacyjny, hałas komunalny, czyli osiedlowy, hałas komunikacyjny, hałas domowy oraz hałas związany ze środowiskiem pracy. Ten ostatni rodzaj hałasu podlega kolejnemu rozróżnieniu – ze względu na zmienność natężenia w czasie. I tak mamy tu hałas ustalony, nieustalony oraz trzeci, najgroźniejszy dla zdrowia człowieka – hałas impulsowy.
Oddziaływanie hałasu na człowieka
Hałas oddziałuje na zdrowie człowieka w 3 podstawowych obszarach. Oddziaływanie bezpośrednie, które dotyczy wpływu na ucho środkowe i wewnętrzne; oddziaływanie pośrednie, wpływające na stan psychiki i układ nerwowy oraz oddziaływanie na narządy wewnętrzne.
Objawy nadmiernej ekspozycji na hałas
Wśród psychicznych i emocjonalnych objawów szkodliwego wpływu hałasu na zdrowie człowieka możemy wymienić zmęczenie, rozdrażnienie, obniżoną koncentrację i zdolność nauki, a także zaburzenia orientacji. Najczęstsze objawy fizyczne to ból i zawroty głowy, podwyższone ciśnienie oraz czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu – wymienia ekspert EC Test Systems.
Wpływ hałasu na poszczególne układy organizmu
Nadmierny hałas ma ujemny wpływ nie tylko na psychikę i słuch, ale cały organizm człowieka i przekłada się na zdolności czynnościowe poszczególnych organów. W układzie krążenia hałas przyczynia się do zmian w budowie naczyń włosowatych, zwężenia naczyń krwionośnych, zaburzeń rytmu serca i przyspieszenia jego czynności, zatem utrudnia ogólny przepływ krwi w tkankach. Zagrożenie dla układu pokarmowego polega na podwyższonym ryzyku wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nadmiernym wydzielaniu kwasu żołądkowego. Układ dokrewny reaguje na hałas zwiększoną czynnością tarczycy i nadnerczy, co powoduje utratę masy ciała.
Materiał reklamowy.