Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

0
3737
Rozszerzenie diety malucha – ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców

Po szóstym miesiącu życia zapotrzebowanie dziecka na składniki mineralne wzrasta. Choć karmienie piersią powinno odbywać się jak najdłużej, to po tym czasie należy stopniowo wzbogacać jadłospis malca.

Dlatego w tym właśnie okresie wprowadzamy rozszerzenie diety niemowlaka o nowe pokarmy, które zapewnią mu zdrowy rozwój. Na początku, należy odpowiednio przygotować maluszka na nowe doświadczenia smakowe i zapewnić mu pokarmy, które są dostosowane do jego wieku i możliwości trawiennych organizmu.

Owoce i warzywa  niezbędne w diecie dziecka

Warzywa i owoce są niezwykle ważnym elementem diety, nie tylko w przypadku niemowląt czy małych dzieci, ale w każdym, nawet w dorosłym życiu. Stanowią podstawę piramidy żywieniowej, a to oznacza, że powinny być spożywane w dużych ilościach, w zależności jednak od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. U niemowląt i dzieci ilość poszczególnych pokarmów powinna być odpowiednio zbilansowana. Idealnym gotowym produktem na początek są smaczne owocowe deserki – musy i przeciery, które produkowane są z najlepszej jakości owoców (np. Bobovita https://www.apteka-melissa.pl/producent/bobovita.html). Powinno się je wprowadzać stopniowo, ponieważ każdy maluszek przyzwyczaja się do nowych smaków we własnym tempie. Możemy łączyć je z dotychczas podawanym mlekiem lub kaszką, co razem stworzy pełnowartościowy i sycący posiłek. Mus owocowy możemy również przygotować samodzielnie. Należy jednak wybierać owoce z ekologicznych upraw i nie doprawiać ich do smaku, niekorzystnym dla zdrowia, cukrem.

Nowe produkty w dziecięcym menu

Rozszerzenie diety dziecka nowymi potrawami powinno być starannie dostosowane do jego wieku. To najważniejsze kryterium w tym ważnym dla malucha okresie rozwoju. Pierwszymi pokarmami w diecie mogą stać się:

  • Zupki warzywne. Pierwsza zupka powinna składać się z jednego-dwóch składników. Dopiero stopniowo można dodawać kolejne. Należy tu zachować około dwutygodniowy odstęp czasu, aby zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną na nowy produkt. Pierwszą zupkę podajemy mniej więcej w wieku sześciu miesięcy.
  • Kaszki mleczne. To kolejna potrawa, którą możemy podawać jako jeden z pierwszych posiłków. Pełnowartościowa kaszka, posiada dostosowaną do wieku kompozycję ważnych witamin i składników mineralnych. Kaszki wytwarzane są z odżywczych zbóż, najczęściej takich jak ryż, pszenica, kukurydza i gryka.

W rozszerzaniu diety dziecka należy wykazać się dużą cierpliwością, ponieważ nie każda pociecha jest równie chętna do smakowania nowych potraw. Aby jej to ułatwić, możemy do pierwszej zupki lub kaszki dodać odrobinę dobrze znanego mleka. Nowe produkty lepiej wprowadzać za dnia, najlepiej przed południem, gdy dziecko jest wówczas wypoczęte i najbardziej skoro to nowych wyzwań, także tych smakowych.

Nie należy się natomiast poddawać po kilku nieudanych próbach, ponieważ maluch stopniowo dojrzewa do nowych smaków. Cierpliwość jest więc niezbędna, aby dziecko czerpało z pożywienia jak najwięcej potrzebnych mu witamin i składników mineralnych. A zdrowe nawyki żywieniowe wypracowane już w pierwszych miesiącach życia przyniosą doskonałe efekty w dalszym etapie rozwoju pociechy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here