Sezon na kleszcze – co powinieneś wiedzieć?

0
1647

Sezon na grzyby w pełni. Jednak las to nie tylko wspaniałe środowisko dla grzybów i jeżyn, ale też dom dla wielu kleszczy. Niektóre z nich mogą być niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Co warto wiedzieć o kleszczach i jak odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć przed pójściem do lasu? Oto kilka rad.

Co, jeśli zostanę ugryziony przez kleszcza?

Odkryłeś w swoim ciele kleszcza? Przede wszystkim nie panikuj. Najważniejszą zasadą jest to, żeby nie wyciągać kleszcze samemu, np. za pomocą pęsety, czy paznokci jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Istnieje bowiem ryzyko, że część pasożyta zostanie w Twojej skórze. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, który za pomocą odpowiednich narzędzi będzie w stanie wyciągnąć kleszcza. Jeśli jednak z jakiś przyczyn nie możesz udać się do lekarza, warto wiedzieć, jak wyjąć kleszcza (https://www.i-apteka.pl/product-pol-51188-Test-Na-Borelioze-TIKALERT-x-1-sztuka.html). Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Zrób to pęsetą. Warto ją najpierw zdezynfekować
  • Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ułamania się pancerza.
  • Nie zaciskaj pancerza zbyt mocno.
  • Wyciągnij kleszcza zdecydowanym ruchem, delikatnie wykręcając go. Kleszcze najlepiej wykręcać w odwrotnym kierunku, w którym wkręciły się w skórę.

Jeśli kleszcz się ułamał i w Twoim ciele została główka, koniecznie wyciągnij ją, aby nie doszło do zakażenia. Możesz to zrobić, powtarzając czynności opisane powyżej. Jeśli masz problem z wyciągnięciem główki, koniecznie zaplanuj wizytę u lekarza.

Kiedy kleszcz zostanie wyciągnięty, zdezynfekuj ranę wodą utlenioną lub spirytusem salicynowym. Dzięki temu unikniesz zakażenia.

Ryzyko zarażenia Boleriozą

Kleszcze zostały owiane złą sławą przez Boleriozę. Jest to choroba zakaźna, którą można się zarazić poprzez bakterie przenoszone przez kleszcze (np. Borrelia burgdorferi). Nawet krótki kontakt z tym pasożytem może doprowadzić do zarażenia się boreliozą. Ważne jest, aby jak najszybciej wykryć chorobę, np. poprzez wykonanie testu na boreliozę. Jest to bardzo proste, kilkuminutowe badanie, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Test na test boreliozę można kupić w wielu aptekach internetowych, a cena takich testów to koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zapobiec ugryzieniu kleszcza?

Zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać, niż przeciwdziałać” warto stosować się do kilku zasad w lesie:

  • dbaj o odpowiedni ubiór, który sprawi, że Twoje ciało będzie niedostępne dla kleszczy
  • stosuj środki odstraszające pasożyty
  • obserwuj na bieżąco swoje ciało – kleszcze bardzo często można zabić tuż przed wkłuciem się w skórę
  • omijaj paprocie – jest to siedlisko kleszczy
  • po przyjeździe z lasu obejrzyj dokładnie swoje ciało, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej delikatna (pachy, krocze). Poproś swojego partnera o pomoc w sprawdzeniu skóry.

Stosowanie się do wymienionych zasad powinno zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Pamiętaj jednak, że najlepszą metodą na unikniecie kontaktu z pasożytem, jest po prostu nie wchodzenie do lasów, czyli miejsc, gdzie kleszcze występują najczęściej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here