Sinica paznokci – definicja, przyczyny, sposób niwelowania

0
2047

Sinica paznokci – co to takiego? Niektórzy na swoich paznokciach zauważają wyraźne zasinienia i ciemne plamki. Może to być zarówno nieszkodliwe przebarwienie wynikające z wchłaniania się ciemnych barwników w paznokcie, ale niekiedy okazuje się to również objawem poważnych schorzeń. Oczywiste jest to, że tego rodzaju symptomów nigdy nie można lekceważyć i należy czym prędzej poznać ich przyczynę.

Sinica obejmuje zazwyczaj zarówno skórę, głownie na ustach i w obrębie twarzy, jak i paznokcie. Częstym powodem takiego stanu rzeczy jest duża ilość hemoglobiny, która nie ulega połączeniu z tlenem. Zatem przyczyną sinicy może być niebezpieczne dla zdrowia niedotlenienie organizmu lub też wolniejszy przepływ krwi. Krew o sinym zabarwieniu jest wysoce nasycona dwutlenkiem węgla.

Co powoduje sinicę?

Może ona stanowić objaw poważnych chorób między innymi serca, płuc, a także zaburzeń układu krążenia i schorzeń w obrębie naczyń krwionośnych czy przekrwienia. Możliwe jest zatem jej wystąpienie na skutek wad serca, zaburzeń w zakresie wymiany gazów, spowolnienia przepływu krwi, skumulowania w organizmie dwutlenku węgla, zwężania się tętnic i rozszerzania żył, podwyższonego ciśnienia krwi itp.

Mniej groźnymi przyczynami sinicy jest stosowanie antybiotykoterapii, szczególnie wskazuje się na cignolinę, tetracyklinę, chloromazynę. Sine paznokcie to również wpływ kosmetyków nasyconych barwnikami, na przykład ciemnych lakierów do paznokci używanych bez uprzedniego zastosowania bazy podkładowej.

Jak pozbyć się nieestetycznych plam na paznokciach?

Jeśli powstały one na skutek przebarwienia płytki w związku z przeniknięciem barwników z kosmetyków to ich usuniecie jest możliwe za pomocą specjalistycznych kremów i emulsji, a także proszków o właściwościach wybielających. Na co dzień warto stosować sok z cytryny, który wykazuje działanie rozjaśniające płytkę paznokcia. Innym domowym sposobem jest wykonanie swojego rodzaju serum na bazie oliwy z oliwek, sody oczyszczonej oraz soku z cytryny. Maseczka nakładana na około 15 minut na paznokcie, pomaga skutecznie zniwelować widoczne plamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here