Stres towarzyszy każdemu z nas. Często doświadczamy go w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Bez względu na to kiedy nas dopada i z jakiego powodu wystąpił, to za każdym razem nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Może powodować stany lękowe, nerwice, choroby serca, a nawet alergie. W związku z tym każdy z nas powinien wypracować w sobie kilka skutecznych metod, które szybko złagodzą napięcie i usuną skutki stresu.
Niestety należę do tych osób, które źle reagują na stres. Wystąpienie kilku takich sytuacji z rzędu sprawia, że zaczynam się gorzej czuć. Widzę, że moje zdrowie podupada, więc staram się jak najszybciej temu zaradzić. Przez wiele lat przetestowałam na sobie różne sposoby i metody łagodzenia stresu. Większość z nich w ogóle na mnie nie działało. Właśnie z tego powodu postanowiłam napisać dzisiejszy artykuł, by pokazać wam co tak naprawdę działa i jakie metody warto stosować. Zanim jednak przejdę do konkretnych rad, to warto przypomnieć sobie czym ten stres jest.
Czym jest stres?
Stres dla każdego z nas może oznaczać coś całkiem innego. Ogólnie rzecz ujmując można jednak powiedzieć, że stres to reakcja obronna organizmu na nową sytuację. Nie zawsze jest to zła sytuacja, mam na myśli po prostu zmianę, do której musimy się dostosować. Nasze ciało może na taką sytuacje reagować działaniem lub ucieczką. W wyniku tej reakcji pojawia się lęk lub zwiększone bicie serca i nerwowość. Niektórzy mogą odczuwać dodatkowe symptomy stresu jak ból w klatce piersiowej, nadmierną potliwość np. rąk, ból brzucha. Warto jednak pamiętać o tym, że długotrwały stres nie jest niczym dobrym, ponieważ prowadzi do wielu chorób. Właśnie z tego powodu każdy z nas powinien nauczyć się z nim walczyć.
Co to jest stres chroniczny?
W dzisiejszych czasach wielu z nas doświadcza długotrwałego stresu, który nie jest wynikiem reakcji obronnej organizmu na nagłe zagrożenie, a raczej reakcją na myśli, które pojawiają się w naszej psychice. Problemy rodzinne, duże wymagania w pracy, nieprzewidziane sytuacje życiowe, które nie zostały od razu rozwiązane – to wszystko powoduje, że w naszym umyśle pojawiają się takie myśli, które bezpośrednio doprowadzają do uczucia niepokoju i lęku. Taka sytuacja może ciągnąć się dniami lub miesiącami – wtedy właśnie mówimy o stresie chronicznym. Warto zauważyć, że do takiego przeciągającego się w czasie podenerwowania nasz organizm nie jest przyzwyczajony, dlatego bardzo szybko odbija się to na naszym zdrowiu.
Najczęstsze konsekwencje chronicznego stresu:
- ciągłe rozkojarzenie
- bezsenność
- ciągłe uczucie niepokoju
- popadanie w nałogi
- trudności w oddychaniu
- nerwica i depresja
- wrogie nastawienie do ludzi
- niezadowolenie z seksu
- nawracające myśli samobójcze
- częste infekcje- migrena
- nagły spadek wagi
- palpitacje serca
Skuteczne sposoby redukcji stresu:
- Zaaplikuj sobie dawkę witaminy C
Sporą dawkę witaminy C dostarczysz do swojego organizmu wypijając litr soku pomarańczowego. Naukowcy zbadali, że witamina C łagodzi stres. Jeżeli w dany okresie często doświadczasz trudnych sytuacji, to wprowadź szklankę soku do swojego codziennego menu.
- Żyj z roślinami
Kolor zielony to naturalna barwa, która uspokaja. Jeżeli czujesz, że ogarnia cię stres, to koniecznie wyjdź na spacer. Wybierz takie tereny, gdzie koloru zielonego jest pod dostatkiem. Możesz również podlać kwiaty lub posiedzieć chwilę we własny ogródku.
Zielony to jeden z najbardziej odstresowujących kolorów – twierdzi Elżbieta Osman, psychoterapeutka z poznańskiej Poradni Chorób Psychosomatycznych.
- Pobaw się z psem
Pies to doskonały towarzysz człowieka, który nie tylko jest najlepszym przyjacielem, ale również idealnym środkiem odstresowującym. Badania naukowe potwierdziły, że stały kontakt z czworonogiem znacznie obniża poziom stresu w organizmie.
- Krzycz do woli
Krzyczenie również obniża poziom stresu w organizmie. Znajdź sobie takie miejsce, w którym nieskrępowany będziesz mógł krzyczeć do woli.
- Zajmij się czymś
Znajdź sobie jakąś czynność, która jest przynajmniej w połowie mechaniczna. Mam na myśli np. prasowanie, zmywanie naczyń, mycie podłogi, mycie okien. Wykonywanie takich prac pomoże Ci chociaż na chwilę, oderwiesz się od natrętnych myśli i dotlenisz organizm.
- Wylej myśli na papier
Stresujące myśli wylej na papier. Opisz na kartce dokładnie sytuacje, swoje obecne odczucia i pragnienia. W ten sposób spojrzysz na problem z innej perspektywy, dzięki czemu przestanie on mieć tak duże znaczenie.
Zwróć uwagę na swoje menu
Zwróć uwagę na swoje codzienne menu. Istnieje wiele produktów spożywczych, których przyjmowanie pomoże Twojemu organizmowi poradzić sobie nawet z długotrwałym stresem. Dietetycy sporządzili nawet specjalne diety na stres, które pomagają takim osobom jak Ty. Sama na sobie przetestowałam jedną z nich i zastosowałam powyższe metody łagodzenia skutków stresu. Teraz z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że niepokój odczuwam o wiele rzadziej niż przedtem.
Dieta na stres
Zalecane produkty: orzechy, szpinak, fasola, kasza gryczana, groch, pełnoziarniste pieczywo i makaron, owoce morza, chude mięso.
Zakazane produkty: alkohol, kawa, jedzenie typu fast food
Dieta łagodząca odczuwanie stresu powinna zawierać przede wszystkim produkty bogate w magnez, cynk i wapń. Dodatkowo warto dostarczyć do organizmu flawonoidy, które dobrze wpływają na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Najwięcej ich w świeżych owocach i warzywach: jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach, winogronach, papryce, ogórku, cykorii, selerze naciowym, cebuli, kapuście. Nie możemy również zapominać o węglowodanach złożonych, które poprawiają nastrój.