Stopa cukrzycowa

0
1430
Stopa cukrzycowa

Cukrzyca jest to metaboliczna choroba przewlekła, która wynika z defektu wydzielania i działania insuliny ( insulina to hormon, który jest wytwarzany przez trzustkę). Chorobę tą charakteryzuję hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca uznawana jest za epidemię, chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje choroby, cukrzycę typu 1 i 2.
Cukrzyca typu 1, zwana też insulinozależną lub typu dziecięcego, jest powodowana całkowitym brakiem insuliny na skutek uszkodzenia odpowiednich komórek trzustki wydzielających ten hormon. Objawy rozwijają się w ciągu kilku tygodni.
Cukrzyca typu 2 może rozwijać się latami. To choroba, która dotyka najczęściej osoby starsze, a przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (oporność na działanie insuliny).

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest to poważne i jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycy.
Problem ten częściej dotyka chorych na cukrzycę typu 2. Jest skutkiem zaniedbanej, nieleczonej cukrzycy lub leczonej w nieodpowiedni sposób. Choroba ta oznacza owrzodzenie, lub destrukcję głębokich tkanek stopy. Spowodowane to jest uszkodzeniem nerwów obwodowych lub naczyń.
Zespół stopy cukrzycowej możemy podzielić na:
– zespół stopy niedokrwiennej, pogorszeniu ulega ukrwienie w obrębie stopy
– zespół stopy neuropatycznej, czyli uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego
– typ mieszany niedokrwienno-neuropatyczny

Cechy charakterystyczne dla stopy niedokrwiennej:
– zwiększone czucie bólu na stopie
– skóra blada, sina, chłodna, brak owłosienia
– tętno na stopie niewyczuwalne
– zgorzel

Cechy charakterystyczne dla stopy neuroaptycznej:
– brak czucia
– skóra ciepła, zaróżowiona, owłosiona
– tętno na stopie wyczuwalne
– owrzodzenia w miejscu ucisku

Leczenie

Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić nawet do amputacji, dlatego ważne jest żeby leczenie było prowadzone prawidłowo w wyspecjalizowanym ośrodku. Pod okiem grupy lekarzy takich jak: diabetolog, flebolog, angiolog. Leczenie stopy cukrzycowej nie jest łatwe i wymaga czasu, ale jest refundowane. Bardzo ważna jest też profilaktyka, czyli: monitorowanie stanu stóp, noszenie wygodnego obuwia, stosowanie specjalnych preparatów do pielęgnacji stóp przeznaczonych dla diabetyków, dokładnym myciu i osuszaniu stóp. Można też skorzystać z usług podologa, który w odpowiedni sposób zatroszczy się o stopy, ale też udzieli rad jak pielęgnować je w domu.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here