Trening mózgu – jak ćwiczyć?

0
1007
Trening mózgu

Rutyna to największy wróg twojego mózgu. Zapewniając sobie każdego dnia odpowiednią dawkę bodźców pobudzających do kreatywności, logicznego myślenia czy zapamiętywania, możesz utrzymać mózg w doskonałej formie.

Warto przy tym zaznaczyć, że trening mózgu nie jest specjalnie trudny, ani nie zajmuje wiele czasu. Dowiedz się, jak efektywnie ćwiczyć swój umysł!

Skuteczny trening mózgu każdego dnia

Trening mózgu to dość prosty sposób, aby poprawić możliwości własnego umysłu. Już nawet 10-15 minut ćwiczeń każdego dnia wystarczy, by rzadziej zapominać, więcej zapamiętywać, łatwiej się skupiać czy nawet podwyższyć swoje IQ. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami efektywny trening mózgu może zwiększyć poziom IQ aż o 20 punktów – i to w ciągu tylko 4 lat!

Do osiągnięcia zadowalających rezultatów niezbędne jest właściwe nastawienie, odrobina motywacji oraz samodyscyplina. Każdy trening wymaga regularności i systematyczności – nie inaczej jest oczywiście w przypadku treningu mózgu. Ćwiczenia na pamięć lub koncentrację nie sprawią ci trudności, musisz jednak wykonywać je każdego dnia, aby odpowiednio stymulować w ten sposób mózg.

Wiele ćwiczeń na pamięć łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, to różnego rodzaju gry i zabawy, w których mogą brać udział nawet twoje dzieci. W ten sposób spędzisz z nimi czas, który będzie nie tylko radosny, ale i pobudzi was do rozwoju. Jednym z takich przykładów są gry planszowe, które podczas rozgrywki wymagają m.in. umiejętności przewidywania, układania strategii czy rozwiązywania problemów.

Oprócz tego bardzo efektywne są np. krzyżówki, łamigłówki czy puzzle. Warto dodać, że wiele z nich możesz rozwiązywać np. na swoim smartfonie w drodze do pracy, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco czasu. Godne polecenia ćwiczenia na pamięć to m.in. gra w memory czy odtwarzanie sekwencji słów z piosenki, wiersza czy opowiadania.

Są też bardziej zaawansowane ćwiczenia, jak np. neurobic, czyli gimnastyka mózgu. Ale tę warto wykonywać pod okiem doświadczonego trenera. Podobnym działaniem charakteryzują się wizualizacje, gdy musisz skupić się na jakimś przedmiocie.

Trening mózgu – jak go wspomóc?

Na efektywność pracy twojego umysłu wpływ mają nie tylko wykonywane ćwiczenia, ale również codzienne nawyki i tryb życia. Jedną z kluczowych zasad jest unikanie rutyny. Dostarczanie stale tych samych i mało intensywnych bodźców hamuje rozwój mózgu, przyspiesza jego starzenie i ogranicza możliwości twojego umysłu. Dlatego zadbaj o dawkę kreatywności w pracy lub życiu prywatnym.

Bardzo istotny jest też ruch. Umiarkowana aktywność fizyczna pozwala dotlenić mózg, a także odetchnąć od codziennych trosk. Ciekawym sposobem jest też nauka języków obcych lub gry na pianinie bądź kontrabasie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here