Wagi medyczne – typy i zastosowania

0
2229

Wagi medyczne można spotkać w każdej placówce medycznej. Są one wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka. Potrafią również motywować do zrzucenia zbędnych kilogramów. Z tego artykułu dowiesz się jakie są ich typy i zastosowania.

Wagi medyczne to jeden z podstawowych sprzętów, które można znaleźć w szpitalach, sanatoriach i ośrodkach medycznych. Wag używa się już przy noworodkach, by kontrolować ich przyrost masy. Później regularnie mierzy się dzieci, dzięki czemu można sprawdzać, czy rozwijają się prawidłowo. Dorośli używają wag głównie do kontroli przyrostu kilogramów. Dla wielu osób waga bywa też motywacją do zrzucenia nadmiaru tłuszczu.

Dlaczego wagi medyczne są lepsze niż klasyczne?

Ponieważ posiadają dodatkowe elementy, które ułatwiają ważenie. Są to przykładowo takie funkcje jak TARA, HOLD i AUTO-HOLD. Tarowanie umożliwia zważenie się w ubraniu – waga po prostu odejmie nadmiar kilogramów. HOLD i AUTO-HOLD umożliwiają zblokowanie wyświetlanej wartości na wyświetlaczu, dzięki czemu można zejść z wagi i spokojnie zapisać wynik. To świetna opcja szczególnie dla tych osób, które muszą stale kontrolować przyrost wagi np. w odstępie miesięcznym, a więc potrzebują porównania z poprzednimi wynikami.

Wagi medyczne – typy

  1. Wagi niemowlęce

Tego typu wagi muszą być dostosowane do nieco trudniejszych warunków – maluchy często się wiercą i trudno je zważyć. Tu szczególnie przydaje się funkcja HOLD; można zapisać wynik i spokojnie ubrać dziecko, żeby nie było zdenerwowane. Niemowlęta zwykle zaleca się ważyć nago, najlepiej na pieluszce tetrowej położonej na wadze, żeby maluszkowi nie było zimno. Kontrola wagi niemowlaka jest kluczowa – dzięki niej rodzice i lekarze zyskują ogólną wiedzę o tym, jak rozwija się dziecko. Waga medyczna niemowlęca SECA 757 posiada też dużą szalkę, na której można położyć nawet większe dzieci. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko w pierwszych miesiącach życia – wagę dziecka zaleca się kontrolować regularnie przynajmniej do 1 roku.

  1. Wagi łazienkowe

Wagi łazienkowe są idealne do używania w warunkach domowych – nie zajmują dużo miejsca i są dostępne w różnych wersjach, dzięki czemu można dopasować wagę do wyglądu swojego wnętrza. Przykładowo waga medyczna łazienkowa SECA 807 posiada szklaną platformę, dzięki czemu będzie idealnie pasować do pomieszczenia urządzonego nowocześnie. Jeśli ktoś preferuje wagi klasyczne, odpowiednia będzie SECA 761 z dużą tarczą i prostym designem. Wagi medyczne SECA posiadają nośność do 150 kilogramów i są zasilane na baterie. Dodatkowo wersje klasyczne są wyposażone w platformę antypoślizgową, dzięki czemu zapobiegają upadkom.

  1. Wagi kolumnowe

Medyczne wagi kolumnowe mają nieco bardziej rozbudowane funkcje, dlatego sprawdzą się przede wszystkich w szpitalach i ośrodkach zdrowia. Waga SECA 799 posiada m.in. wzrostomierz oraz funkcję BMI, czyli współczynnik masy ciała. Kontrola BMI jest szczególnie istotna dla osób, które muszą przybrać lub zrzucić wagę – współczynnik daje ogólną wiedzę na temat stanu organizmu (i tego, czy u danej osoby występuje np. niedowaga/ nadwaga/otyłość).

Niewątpliwą zaletą wagi kolumnowej SECA 799 są też rolki zamontowane pod platformą, dzięki czemu wagę bez problemu można przesuwać w dowolne miejsce. Waga ta ma nośność do 200 kilogramów.

  1. Wagi krzesełkowe

Stworzone z myślą o osobach, które trzeba ważyć w pozycji siedzącej. Medyczne wagi krzesełkowe wytrzymują zwykle maksymalnie 200 kilogramów, ale są też wyposażone w dodatkowe elementy, które znacznie ułatwiają ważenie. Waga krzesełkowa SECA 956 posiada hamulce kółek, dzięki czemu nie ma obawy, że osoba ważona spadnie z krzesełka na skutek jego poruszania się. Dodatkowo jest też wyposażone w funkcję tarowania i rolki, dzięki którym wagę można przemieszczać tak, by pacjent mógł na niej usiąść bez problemu. Krzesełkowe wagi medyczne również posiadają funkcję HOLD, co ułatwi lekarzowi późniejsze zapisanie wagi do karty zdrowia pacjenta.

Jaką wagę wybrać dla siebie?

W domu najbardziej sprawdzą się klasyczne wagi łazienkowe. Nie kosztują dużo, ale za to są dobrze wyprofilowane i nie będziemy mieć problemu ze zmieniającymi się co dwa dni wynikami. Czasem warto też zainwestować w wagę niemowlęcą – należy pamiętać o tym, że dziecko trzeba ważyć cały czas na tej samej wadze, ponieważ różne urządzenia mogą wskazywać różne wartości. Wagi medyczne są znacznie bardziej profesjonalne i nie przekłamują parametrów. Wagi krzesełkowe i kolumnowe sprawdzą się raczej w gabinetach specjalistycznych i ośrodkach medycznych. Są to stosunkowo duże urządzenia i nie każdy może sobie pozwolić na postawienie takich w domu. Lepiej więc kupić coś małego, a jeśli będzie nam zależało na zbadaniu BMI i kontroli przy użyciu wzrostomierza, można wybrać się do najbliższego lekarza rodzinnego – powinien mieć na wyposażeniu wagi tego typu.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Wagi medyczne – typy i zastosowania” został stworzony dzięki uprzejmości właściciela firmy Kredos.pl Zbigniewa Kadzewicza.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here