Witamina D3 – jakie ma działanie i zalety

0
1764

Witamina D3 jest dla ludzkiego organizmu bardzo ważna, a jej niedobory powinny być uzupełniane – z tym stanowiskiem badaczy w zasadzie nikt się nie spiera. Szkopuł w tym, żeby wiedzieć, jak faktycznie działa witamina D3 i jakie są korzyści wynikające z jej obecności w organizmie.

Wiadomo nie od dziś, że jest ważna

Jeszcze na początku XIX wieku, gdy medycyna była znacznie mniej rozwinięta niż współcześnie, dostrzegano walory wynikające z ekspozycji na słońce, a także przyswajania oleju z wątroby dorsza. Te dwie metody pomagały leczyć krzywicę u dzieci, a jednym z badaczy tego wątku był słynny Jędrzej Śniadecki. Z biegiem lat odkryto, że pozytywne działanie zarówno słońca, jak i oleju z wątroby dorsza ma swoje źródło w witaminie D3.

Witamina D3 jest syntezowana w organizmie i w zdecydowanej części zapotrzebowania nasze ciało „radzi sobie samo”. Czy jednak na pewno? Cóż, pewnym ograniczeniem jest miejsce zamieszkania. W Polsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, nie można narzekać na nadmiar słońca. Stąd w naszej strefie klimatycznej tak często mówi się o konieczności suplementacji witaminy D3 i jej uwzględniania w codziennej, zróżnicowanej, wartościowej diecie.

Przed dłuższy czas wydawało się, że witamina D3 wpływa przede wszystkim na gospodarowanie wapniem i fosforem, przez co naturalnie była wymieniana głównie w kontekście rozwoju i ochrony kości. Jednak z biegiem lat wdrożono wiele badań, które wykazały znacznie szersze działanie. Jednym słowem: dbanie o obecność witaminy D3 w organizmie jest obowiązkowe!

Najważniejsze funkcje

Witamina D3 bierze udział w wielu kluczowych procesach zachodzących w organizmie – już na etapie życia płodowego, jak i przez cały czas po narodzinach. Niedobory przyczyniają się do problemów z układem sercowo-naczyniowym, nerwowym oraz immunologicznym. Przyjmowanie witaminy D3 na odporność, wzmocnienie mięśni i usprawnienie procesów zachodzących w organizmie jest polecane w każdym wieku. Zaburzenia związane z niedoborem, ale i niewłaściwym przetwarzaniem witaminy D3 odbijają się negatywnie na wątrobie, nerkach i innych kluczowych organach.

Jak suplementować

Witamina D3 jest syntezowana w organizmie, ale – jak już wspomnieliśmy – zbyt słaba ekspozycja na promienie słoneczne stanowi problem w tym kontekście. Stąd konieczność stosowania odpowiedniej diety, a także suplementacji. Na rynku można znaleźć zarówno kompleksy witamin, jak i witaminę D3 w kapsułkach o różnym stężeniu. W standardowych wariantach jest ona dostępna bez recepty. Na przykład SFD ALLNUTRITION VIT D3 2000 dostarcza bardzo dużo wartościowej witaminy, znakomicie wspierając procesy zachodzące w organizmie i chroniąc przed skutkami niedoborów. Niska cena tym bardziej skłania do regularnego stosowania preparatu. Warto pamiętać, żeby wszelkie objawy, które mogą być związane z niedoborem witaminy D3 w organizmie, zgłaszać lekarzowi, ustalając prawidłową, najlepszą dawkę w konkretnym przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here