Zaćma występuje w różnych rodzajach

0
1777

Zaćma jest przez niektórych określana również kataraktą. Choroba ta jest niczym innym jak degeneracyjnym schorzeniem gałki ocznej, a dokładnie siatkówki oka. W przypadku jej wystąpienia konieczna jest interwencja chirurgiczna, ponieważ tylko operacja zaćmy może uchronić pacjenta przed trwałą utratą wzroku i degeneracją narządu wzroku.

Szacuje się, że w Polsce z zaćmą żyje aż 800 tysięcy osób, zaś na całym świecie nawet 20 milionów chorych. Statystyki pokazują, że na zaćmę zapada zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, a w dodatku są to panie, które ukończyły 60. rok życia. Objawy schorzenia z reguły są podobne, jednak przyczyna ich pojawienia się może być różna.

Zaćma zazwyczaj rozwija się długo i często początkowo bezobjawowo, dlatego jest trudna do zdiagnozowania, zwłaszcza w podeszłym wieku, ponieważ starsi ludzie często nie zauważają systematycznie pogarszającego się wzroku. To utrudnione widzenie jest spowodowane pojawianiem się na soczewce oka zmętnień i plamek, które dają swoje objawy. Do głównych należą nieostry i zamazany obraz, plamki w polu widzenia, a w zaawansowanym stadium chory dostrzega już tylko kontury przedmiotów, świat postrzegany jest jak „przez mgłę” albo „dziurkę od klucza”. Patrzenie w źródła światla również staje się kłopotliwe, dodatkowo może wystąpić zez lub oczopląs.

Najczęstsze przyczyny

Medycy wyróżniają kilka a nawet kilkanaście rodzajów zaćmy, z których każdy ma inne podłoże. Najważniejszy podział obejmuje kataraktę wrodzoną i nabytą. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza z nich pojawia się tuż po narodzinach dziecka i może powstać w wyniku dziedziczenia lub występowania aberracji chromosomowych, dlatego bardzo często osoby z zespołem Downa również muszą poddać się operacji zaćmy. Najgroźniejszą z tej grupy chorób jest zaćma całkowita, która uniemożliwia prawidłowy rozwój widzenia u noworodków. Zaćma nabyta zaś występuje najczęściej i pojawia się wraz z wiekiem. Zapadają na nią głównie kobiety po 60. roku życia. Najbardziej obciążone są osoby chorujące dodatkowo na cukrzycę, zapalenie rogówki bądź twardówki, a także z guzami wewnątrzgałkowymi. Wpływ może mieć tutaj atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, jaska czy krótkowzroczność. Dodatkowo można wyróżnić tu zaćmę pourazową, czyli powstającą w wyniku jakiegoś urazu gałki ocznej bądź czaszki, wtórną, czyli nawracającą, oraz cukrzycową – w przebiegu choroby metalicznej.

W każdym przypadku konieczna jest operacja zaćmy, ponieważ nie istnieje inny skuteczny sposób leczenia choroby. Wejdź tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o operacji zaćmy: www.kardiotel.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here