Jesteśmy tym, co jemy. To prawda powszechnie znana. Jakość pokarmów, które przyjmujemy, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto dbać o to, żeby w naszej diecie znajdowały się jak najbardziej różnorodne produkty. W dzisiejszym tekście przedstawiamy właśnie zasady zdrowego odżywiania.
Jak odżywiać się zdrowo? – podstawowe zasady
Jedzenie jest smaczne i może przynieść dużo przyjemności. Jednocześnie głównym celem spożywania pokarmu jest dostarczanie organizmowi substancji odżywczych oraz energii. W tym co jemy, muszą znajdować się odpowiednie ilości białek. To one stanowią podstawowy budulec naszych ciał. Bez nich niemożliwe jest na przykład tworzenie masy mięśniowej. Jednocześnie organizm musi otrzymywać regularne dawki witamin i minerałów, które pomagają zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie.
Ciało część pokarmu przetwarza na budulec i zachowuje. Kolejna część natomiast jest spalana. W ten właśnie sposób powstaje energia, która jest niezbędna nam do życia. Suma kilokalorii ze wszystkich posiłków przyjętych przez nas w ciągu dnia nie powinna być mniejsza niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynikające z naszego wieku i masy (pewne znaczenie ma tutaj też płeć).
Niestety musimy dbać nie tylko o to, aby nie zjeść za mało. Co najmniej tak samo istotne jest dbanie o to, aby nie przyjąć zbyt wysokiej dawki kalorii. Nadmierne dawki pokarmu przetwarzane są na tłuszcz. Jego niewielką dawkę organizm traktuje jako zabezpieczenie na ciężkie czasy.
Niestety ciało nie ma przycisku alarmowego i kolejne warstwy tłuszczu może odkładać niemalże w nieskończoność. Jeśli przyjmujemy ilość kalorii zgodną z zapotrzebowaniem naszego organizmu, utrzymanie odpowiedniej wagi nie powinno stanowić problemu (tak długo jak regularnie ćwiczymy). Jeśli jednak kontrolujemy ilość przyjmowanej energii i dalej tyjemy, powinniśmy udać się po porady dietetyczne.
Co jeść, aby zdrowo się odżywiać?
Dokładny plan odżywiania pomoże opracować dietetyk w Poznaniu. Dietetyk Poznań dopasuje konkretne produkty i posiłki do naszej masy, trybu życia, metabolizmu i stanu zdrowia. Ogólne zasady są jednak dosyć mocno uniwersalne. Podstawowa to zachowanie różnorodnej diety.
Nasze posiłki powinny być bogate w warzywa, bo te dostarczają znacznych ilości witamin. Owoce naturalnie są bardzo zdrowe. Jednak ich ilość też powinniśmy kontrolować, bo obfitują w cukier. W tym wypadku chodzi o fruktozę. Jest ona mniej szkodliwa od glukozy i na dodatek jej wchłanianie jest mocno ograniczone przez przyjmowaną jednocześnie znaczną ilość błonnika. I tak lepiej unikać sytuacji, w których przez całe dnie jemy nadmiarowe ilości winogron, grapefruitów i bananów.
Jednocześnie powinniśmy przyjmować odpowiednie ilości produktów bogatych w białka. Na ich liście można wymienić przede wszystkim mięso, jajka oraz nabiał. Świetne urozmaicenie stanowią też ryby. Przy okazji pomagają urozmaicić rodzaje tłuszczu wprowadzane do organizmu. Całkiem osobną grupą pokarmów bogatych w białko są rośliny strączkowe. W odpowiednich ilościach mogą nawet całkowicie zastąpić w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego.