Zatkany nos – problem, którego nie wolno bagatelizować

0
4443

Katar przez większość osób uznawany jest za najbardziej pospolitą przypadłość, z jaką można się spotkać. To prawda, że zwykle trapi nawet kilka razy do roku, nieraz nawet bez wyraźnego powodu. Nie oznacza to jednak, że jego objawy można bagatelizować. Nie powinno się też bynajmniej błaho podchodzić do kwestii zatkanego nosa – czyli niedrożności przewodów nosowych.

Przykre objawy, które trzeba zwalczyć

Katar jest przypadłością niemiłą samą w sobie. Cieknąca z nosa wydzielina często jest przyczyną dyskomfortu, a nawet zażenowania. Jeszcze więcej kłopotów może jednak przysparzać zatkany nos, gdyż ta przypadłość jeszcze gorzej niż wydzielina z nosa może uprzykrzyć życie. Fakt, iż zatkany nos skutkuje zmianą głosu, odbiera węch i smak, na pewno jest bardzo przykry. W dodatku zatkany nos często wywołuje ból głowy, uczucie ucisku oraz osłabienia. Jest to spowodowane tym, iż kiedy przewody nosowe są niedrożne, organizm otrzymuje mniejszą ilość tlenu. Może to objawiać się także spadkiem koncentracji. Jama ustna, która wówczas przejmuje funkcję oddychania, także narażona jest na różnego rodzaju problemy. Może to być zwłaszcza wysuszanie błon śluzowych gardła i uczucie drapania, ale z powodu wysuszenia cierpi także śluzówka nosa, która w dodatku nie jest w stanie dobrze spełniać swej roli. Wszystko to może prowadzić do infekcji – gardła, zatok i całego organizmu. 

Remedium na niedrożność przewodów nosowych

Gdy ma się zatkany nos, trzeba wpierw spróbować go dokładnie wydmuchać. Często bowiem przyczyną takiego stanu rzeczy jest zalegająca w nim wydzielina. Jeśli to nie pomaga i przewody dalej są niedrożne, oznacza to, iż powodem jest powiększenie się naczyń krwionośnych śluzówki nosa. Trzeba wówczas sięgnąć po środek, który je obkurczy. Działanie takiej mają spraye donosowe Rinozine, które szybko odblokowują nos.

Na tym jednak nie koniec. Kiedy przewody nosowe są zablokowane, na wysuszonej śluzówce nosa mogą gromadzić się zanieczyszczenia i zarazi, z którymi nie jest ona w stanie właściwie sobie poradzić. By nie dopuścić do pojawienia się w ich wyniku infekcji, trzeba także zadbać o oczyszczenie nosa. Jego właściwą higienę zapewni roztwór wody morskiej, który także nawilży wysuszoną śluzówkę i przywróci komfort.

Groźniejsze przypadki

Podany sposób jest skuteczny tylko wtedy, gdy za niedrożność przewodów nosowych odpowiada nieżyt nosa. Zatkany nos może też jednak być spowodowany przez inne czynniki. Jeśli jest to wynik stosowania leków, wystarczy korzystanie z środków do higieny i nawilżania śluzówki, a problem powinien sam minąć. Czasem jednak za stan ten odpowiedzialne są różnego rodzaju problemy zdrowotne, jak polipy nosa, nowotwory czy skrzywienie przegrody nosowej. W takich wypadkach uczucia zatkania nosa tym bardziej nie wolno bagatelizować, lecz należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza. Gdy zaś zatkany nos mają małe dzieci i nie wydaje się, by była to wina kataru, warto upewnić się, czy do ich przewodów nosowych nie dostało się ciało obce.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here