Zdrowie z ogrodu

0
3256
Zdrowie z ogrodu

W obecnych czasach, gdy pędzimy za coraz dogodniejszym życiem, szukamy coraz to lepszych i łatwiejszych rozwiązań, które możemy stosować na codzień, gdy przemysł stara się zaspokajać wszystkie nasze potrzeby, ponownie zaczynamy odkrywać pozytywne oddziaływanie natury na nasz organizm. Mamy już dosyć faszerowania w nas chemii z każdej strony, jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie na nasz czyhają i dlatego chcemy być EKO. Zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za środowisko i otoczenie. Stąd coraz większa moda na ogród przydomowy. Znowu zaczynamy doceniać zielone przydomowe zakątki, w których możemy się zrelaksować lub zaspokoić ogrodnicze pasje.

Dlaczego warto mieć ogród? jakie korzyści możemy osiągnąć?

Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik dla niezdecydowanych. Jak ogród może oddziaływać na nasze zdrowie?

Poprawia warunki środowiska

Nie od dziś wiadomo, że roślinność wpływa pozytywnie na mikroklimat i nasze otoczenie.W jaki sposób?

  • rośliny oczyszczają powietrze, ogród działa więc jak zielone płuca naszego podwórka,
  • roślinność wpływa na wilgotność powietrza, zwiększa ją, dlatego powietrze jest przyjemne i zdrowsze, nawet dla osób z problemami zdrowotnymi jak alergia czy astma,
  • roślinność obniża temperaturę powietrza, dotyczy to także roślin pnących się po elewacji budynków, pnącza powodują obniżanie temperatury w letnie, upalne dni, gdyż ograniczają nagrzewanie się ścian budynków, podobnie zimą działają także na nasza korzyść, gdyż tworzą izolację budynku, ograniczając uciekanie ciepła do otoczenia,
  • rośliny hamują erozję, zapobiegają powstawaniu burz kurzowych,

Wpływ roślina na zdrowie ciała i umysłu

Rośliny oddziaływają pozytywnie zarówno na naszą kondycję fizyczną jak też psychiczną. Kojący widok zielonych kompozycji roślinnych, przyjemny dla ucha szum trawek, listków czy gałązek albo aromatyczne zapachy, czy smakowite przysmaki. Wszystko to może służyć jako najlepsza terapia przeciw depresyjna. Takie przyjemne doznania, poprawiają nasze samopoczucie, a kiedy dodatkowo mamy świadomość, że są to efekty naszej ciężkiej pracy, jest to bardzo budujące.

Ogrodnictwo jest także efektywnym hobby, jeżeli chodzi o poprawę kondycji fizycznej naszego organizmu. Praca fizyczna jaką wykonuje każdy ogrodnik może być traktowana jako gimnastyka. Wszystkie czynności możemy traktować jak ćwiczenia, które umacniają nasze ręce, nogi czy narządy. Podczas pracy w ogrodzie współpracuje cały organizm.Jeżeli spędzamy w ogrodzie przynajmniej kilka godzin w tygodniu, możemy być pewni, że ma to pozytywne oddziaływanie na naszą kondycję. Ale praca w ogrodzie to nie tylko praca mięśni. To także mózg, który tym wszystkim zarządza. To nasz umysł, umysł ogrodnika odpowiada za terminowe wykonanie każdego zabiegu. Doskonała pamięć  i nieograniczona wyobraźnia to dwie cechy umysłu, które każdy ogrodnik kształtuje podczas pracy w ogrodzie. Ciągła potrzeba poznawania nowych roślin, zapamiętywania ich wymagań, pamiętanie o terminach siewu, oprysku, zbioru, sadzenia. Dodatkowo komponowanie roślin w atrakcyjne i dobrze współpracujące zespoły powoduje, że trenujemy nasz mózg. Dlatego warto jest stosować tego typu ćwiczenia na pamięć i koncentrację, bo jest to gwarancja pozostania w świetnej formie do późnych lat starości.

Dodatkowo, praca na świeżym powietrzu podwyższa odporność naszego organizmu. Oddziaływanie na nasz organizm czynników zewnętrznych, takich jak bakterie i wirusy powoduje, że zaczynamy uodparniać się na ich działanie. Organizm wypracowuje sobie właściwą ścieżkę obrony co powoduje, że chorujemy rzadziej, oraz łatwiej zwalczamy infekcje.

Ekologiczne i zdrowe warzywa, owoce, zioła

Każdy, kto posiada własny ogród, niezależnie od jego rozmiarów, może wygospodarować w nim mały fragment na kilka grządek z warzywami. Nie ma nic lepszego niż świeże, naturalne plony, które udało nam się wypielęgnować samodzielnie z małego nasionka. Doskonale wiemy co jest w warzywach, możemy kontrolować zawartość chemicznych nawozów czy oprysków, które z powodzeniem uda nam się zastąpić naturalnymi preparatami. Wtedy możemy śmiało stwierdzić, że wiemy co jemy.

W każdy nawet małym ogrodzie możemy posadzić drzewa czy krzewy owocowe. Dostępne obecnie na rynku formy miniaturowych drzew lub szczepionych na pni krzewów, można atrakcyjne skomponować na rabatach z kwiatami, czy innymi roślinami ozdobnymi, a ich kompaktowe rozmiary docenione zostaną przez każdego, kto musi liczyć się z każdym centymetrem w ogrodzie. Na stanowiskach słonecznych, a nawet w skrzynkach balkonowych, możemy hodować aromatyczne zioła. Będzie to doskonały dodatek do kanapek, sałatek czy obiadów. Możemy także przyrządzić z nim herbatki na różne nieprzyjemne dolegliwości. Naturalne plony naszego ogrodu mogą znaleźć także zastosowanie a kosmetykach prosto z rabaty, które będą nie tylko dbały o nasz żołądek, ale także naszą urodę. Nadmiar owoców i warzyw może być doskonałym pretekstem do wykonania zapasów na zimę, które uprzyjemnią nam długie, ciemne wieczory i uatrakcyjnią każdy posiłek.

Po za tymi wszystkimi pozytywnymi cechami, nic nie zastąpi nam relaksu na świeżym powietrzu, a gdy dodatkowo wybierzemy jeszcze takie wygodne meble :  https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe to nie wyjdziemy z ogrodu tak szybko!

Dlatego zachęcamy, urządzajcie własne ogrody, aranżujcie, komponujcie, pielęgnujcie i pracujcie, ale znajdźcie także czas na wypoczynek. Gwarantujemy, że od razu to pokochacie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here