Zioła na trawienie. Ziołowe sposoby na problemy z trawieniem

    0
    2069

    Komu z nas nie przytrafiają się od czasu do czasu trawienne dolegliwości? Żyjemy w pośpiechu, często nie mamy czasu na analizowanie składu naszych posiłków, pomijamy wiele z nich, by potem to wszystko nadrobić i najeść się do syta. Czasami jemy w stresie, na stojąco lub w drodze. To wszystko nie sprzyja naszemu trawieniu. Niektórzy z nas mogą cierpieć na poważniejsze dolegliwości związane z układem pokarmowym. Coraz popularniejszą chorobą jest tzw. zespół jelita drażliwego. Schorzenie nasila się w momencie stresu, rozregulowanych pór posiłków czy wskutek zjedzenia czegoś na mieście. Na szczęście wszystkim dolegliwościom trawiennym można zaradzić stosują odpowiednie zioła.

    W aptekach dostępne są specjalne tabletki ziołowe na „problemy trawienne”. Widząc taki napis na ulotce, od razu myślimy, że jest to bardzo ogólnie powiedziane. Warto zauważyć, że takie specyfiki równie ogólnie działają. Składają się z wielu ziół, aby spektrum ich działania było jak najszersze. W moim przypadku już coraz rzadziej działają, dlatego zaczęłam stosować pojedyncze zioła na konkretne dolegliwości trawienne. Jednak, żeby móc pomóc sobie w taki sposób, musimy posiadać pewną wiedzę dotyczącą działania konkretnych ziół. Dzisiaj się nią z Wami podzielę.

    Jakie zioła na konkretne dolegliwości trawienne?

    Zioła na trawienie

    Zespół jelita drażliwego

    Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie tzw. zespół jelita drażliwego, to powinnaś przyjmować zioła o działaniu uspokajającym i regulującym pracę układu trawiennego. Zaliczamy do nich żeń-szeń, rumianek i melisę.

    Wzdęcia

    W momencie wystąpienia wzdęć zaparz sobie pół łyżeczki kminku zwyczajnego i wypij napar jeszcze wtedy, gdy jest ciepły. Możesz dodawać kminek jako przyprawę do ciężkich potraw.

    Niestrawność

    Jeżeli poczujesz ból w okolicy jelit, który pojawił się na krótko po posiłku, to możesz być pewna, że to niestrawność. W takiej sytuacji wypij napar zmięty lub żuj kilka świeżych listków. Poprawę powinnaś zauważyć po 20 minutach. W przypadku bardzo silnego bólu możesz zrobić mocny napar, nawet z 3 torebek mięty.

    Problemy z wątrobą

    Problemy z wątrobą bardzo często pojawiają się po chorobach, czyli po okresie ciągłego zażywania leków przeciwbólowych. Mogą się też pojawić po nadmiernym spożyciu alkoholu lub zjedzeniu dania typu fast food (np. frytek smażonych na starym oleju). W takiej sytuacji możesz wspomóc się naparem z mniej znanego ziela, które nosi nazwę ostropest plamisty. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i jest znane z doskonałych właściwości oczyszczających. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń wydzielana żółci.

    Zaparcia

    Najlepszym i naturalnym sposobem na zaparcia jest wypicie mocnego naparu z owoców czarnego bzu. Już po kilkunastu minutach zauważysz efekt przeczyszczający. Taki napar działa dość delikatnie, dlatego wypróżnienie będzie przebiegać bez bólu.

    Na robaki

    Jeżeli podejrzewasz, że Twój układ trawienny potrzebuje leku przeciwrobaczego, to wiedz, że naturalnym odpowiednikiem produktów farmakologicznych jest czosnek i tymianek.

    Biegunka

    Każdy, kto chce szybko zatrzymać biegunkę powinien wypić silny napar z kasztanowca lub dziurawca.

    Ważna informacja

    Problemy trawienne możemy leczyć naparami z ziół przez 4 tygodnie. Po tym czasie należy udać się do lekarza i z nim skonsultować dalsze przyjmowanie naparów.

    Jak ułatwić sobie trawienie?

    problemy z trawieniemPamiętaj o tym, że przy pomocy ziół możesz również zapobiegać problemom trawiennym. Wystarczy, że niektóre dania wzbogacisz o dobroczynne rośliny. Do dań z kapustą dodaj kminek, majeranek lub liście laurowe, a do potraw z grochem lub fasolą, miętę lub szałwię. Zwróć też uwagę na to, w jaki sposób spożywasz posiłki. Jedz zawsze przy stole, wyłącz telewizor i każdy gryz przeżuwaj bardzo powoli. Podziel swoje całodzienne pożywienie na wiele małych porcji, by ułatwić trawienie. Zwróć też uwagę na skład sosów, które przygotowujesz. Niech bazą będzie jogurt zamiast tłustej i ciężkostrawnej śmietany.

    Masaż na gazy

    W nagłych przypadkach możesz ułatwić swojemu organizmowi strawienie posiłku. Wystarczy, że wykonasz masaż. Należy masować okolicę pępka, wykonując ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Najpierw wykonujesz masaż delikatnie i z czasem zwiększasz jego siłę.

    Aromaterapia na problemy z trawieniem

    Wspomagająco możemy również stosować aromaterapię. Wystarczy skropić pomieszczenie odpowiednim olejkiem eterycznym lub wykonać tzw. parówkę. Najlepszy do tego będzie olejek miętowy, który zawiera naturalny mentol.

    – Substancją zawartą w liściach mięty, której działanie jest zbawienne dla układu trawiennego jest olejek miętowy oraz wchodzący w jego skład mentol. Olejek ten, a szczególnie mentol, pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, ułatwia procesy trawienne, reguluje kurczliwość w obrębie przewodu pokarmowego. Podany doustnie działa przeciwdrobnoustrojowo – niszczy bakterie chorobotwórcze flory bakteryjnej jelit oraz drożdżaki. Dzięki temu reguluje procesy trawienne. Mechanizm działania mentolu polega na blokowaniu kanałów wapniowych, co przeciwdziała skurczom mięśni gładkich przewodu pokarmowego.  – mówi dr n. farm. Katarzyna Żurowska.

    [Głosów:0    Średnia:0/5]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here