Jakie badania wykonać przed i w trakcie ciąży?

0
568
badania prenatalne

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym rodzice mającego przyjść na świat dziecka przygotowują się do tego, by jak najlepiej się nim zaopiekować, szykują wyprawkę, chodzą na szkołę rodzenia. Choć ojcowie w coraz większym zakresie uczestniczą w tych wszystkich działaniach, to rola kobiety jest tu zdecydowanie większa. Przede wszystkim przyszła mama musi zadbać o zdrowie swoje, jak i nienarodzonego jeszcze maleństwa, a co za tym idzie – wykonać niezbędne badania.

Najważniejsze badania w trakcje ciąży

Lista badań, które należy wykonać w trakcie ciąży, jest bardzo długa. Na szczęście nie trzeba o nich pamiętać samemu, lekarz ginekolog prowadzący ciążę powinien czuwać nad tym, aby pacjentka po kolei realizowała każdy podpunkt z listy. Jeśli jednak wolisz trzymać rękę na pulsie, to świetnym rozwiązaniem jest wyszukanie w internecie kalendarza badań, wydrukowanie go i powieszenie w dobrze widocznym miejscu, aby możliwe było zaglądanie do niego i odhaczanie już wykonanych testów.

Do najważniejszych badań w trakcie ciąży bez wątpienia należą badania prenatalne. Choć nie każda ciężarna ma obowiązek ich wykonywania, to bardzo często kobiety decydują się na nie nawet bez zalecenia ze strony lekarza.  Badania prenatalne szerzej omawia serwis ekonsultacje.pl, warto o nich poczytać, gdyż są to niezwykle dokładne i nowoczesne badania, mogące pomóc zdiagnozować np. wady, które da się zoperować jeszcze przed porodem.

Wiele badań wykonywanych jest kilkakrotnie w czasie trwania ciąży, przykładem może być badanie moczu, czy morfologia. Do ważnych badań, które należy wykonać w ciągu pierwszych tygodni ciąży, należą m.in.:

– badanie na obecność wirusów HIV i HCV,

– badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM), o ile ciężarna nie przedstawi wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży,

– badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM),

– oznaczenie TSH,

– badanie VDRL.

Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

W praktyce nie ma obowiązku wykonywania żadnych badań przed zajściem w ciążę, tym bardziej że w wielu przypadkach nie jest ona na tyle dokładnie zaplanowana, aby było to w ogóle możliwe. Jeśli jednak decyzja o posiadaniu dziecka jest świadoma i przemyślana, to warto przed rozpoczęciem starań uda się do ginekologa. Lekarz, który zostanie poinformowany o twoich planach, powinien przeprowadzić od razu takie badania, jak np. cytologia oraz zlecić wykonanie morfologii i badania moczu. Warto również zbadać stężenie TSH.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

Jeśli planujesz w najbliższych miesiącach zajść w ciążę, to warto zadbać o swoją kondycję oraz zdrową dietę. Bardzo ważne jest porzucenie wszelkich używek. Bez wątpienia dobrym krokiem jest zwiększenie swojej aktywności na świeżym powietrzu. Należy również mieć pod kontrolą wszystkie problemy zdrowotne, jeśli do tej pory jakieś się ujawniły. Zadbać o siebie powinien również przyszły ojciec, gdyż jego zdrowie również ma wpływ na zdrowie planowanego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here