Pistacje to jedne z najsmaczniejszych orzechów – są równie chętnie wybierane jako przekąska, jak i dodatek do różnych dań. Lecz oprócz tego, że są po prostu dobre, warto po nie sięgać ze względu na wartości odżywcze. Przedstawiamy, co takiego w sobie mają te orzechy.
Pistacji – wartości odżywcze
Zaczniemy od wartości odżywczych. W pistacjach znajdziesz m.in.:
- witaminę c;
- witaminy z grupy B;
- witaminę E (nazywana jest witaminą „młodości”);
- luteinę;
- wapń;
- magnez;
- żelazo;
- potas;
Pistacje są bogatym źródłem fitosteroli (które są odpowiedzialne m.in. za obniżenie „złego” cholesterolu), niacyny i biotyny. A w 100 g tych orzechów znajduje się aż 20 g białka. Z tego względu są chętnie wykorzystywane przez wegan i wegetarian, m.in. podczas produkcji… roślinnego sera!
Przekonaliśmy cię do tych orzechów? Pistacje oraz ich wartości odżywcze opisuje sklep Spichlerz Zdrowia, tam możesz znaleźć dodatkowe informacje na temat ich właściwości.
Dlaczego warto jeść pistacje?
Witaminy witaminami, ale jak to się przekłada na realne korzyści? Jak już wcześniej wspominaliśmy, regularne spożywanie pistacji może wpłynąć na obniżenie „złego” cholesterolu. Dzięki luteinie, po orzechy te powinny sięgać osoby mające problemy ze wzrokiem.
Pistacje cechują się wysoką zawartością błonnika, który wspiera układ pokarmowy, przeciwdziała zaparciom. Wykazują działanie antyoksydacyjne, spowalniają skutki starzenia się organizmu. Będą pozytywnie wpływać na układ nerwowy, zwiększą odporność na stres.
Z tych względów warto spożywać je regularnie, choć trzeba pamiętać, że 100 g pistacji dostarcza ok. 550 kcal. Dlatego sięgaj po nie z umiarem – jedna porcja (ok. 20 g) dziennie w zupełności wystarczy. Szczególnie że orzechy są bardzo sycące.
A teraz zobacz, jak wprowadzić pistacje do swojego jadłospisu.
Jak wykorzystać pistacje? Pistacje – inspiracje i przepisy
Od razu podpowiadamy, że najlepiej wybierać pistacje niesolone. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wersje solone oraz prażone zwykle są smaczniejsze, aczkolwiek lepiej już przygotować je w domu i mieć kontrolę nad tym, ile soli do nich dodajesz.
I skoro już przy tym jesteśmy, to mamy szybki przepis. Podpraż pistacje na suchej patelni, pod koniec dodając odrobinę soli oraz ulubionych przypraw (np. wędzoną paprykę, oregano). W ten sposób uzyskasz szybką przekąskę, o wiele zdrowszą, niż ta ze sklepu. Tylko… kontroluj jej ilość!
Posiekane pistacje możesz dodawać do sałatek lub posypywać nimi zupy, czy azjatyckie dania, jak pad thai, curry. Możesz wykorzystać je do przygotowania pesto, zamiast orzeszków pinii. Takie pesto to pyszne smarowidło do kanapek, efektowny sposób na wykończenie dania lub dodatek do makaronu.
Masz ochotę na słodkości? Poszukaj w sieci przepisów na sernik czy tort pistacjowy. Orzechy te sprawdzą się jako składnik „kulek mocy” lub babeczek, zwłaszcza marchewkowych. Pisząc o pistacjach, nie sposób nie wspomnieć o słynnym, tureckim deserze, czyli o baklavie. Farsz do baklavy można zrobić z pistacji lub wykorzystać te orzechy jako posypkę. I choć przysmak ten jest bardzo kaloryczny, to jednocześnie sycący i zjedzenie więcej niż jednej porcji naraz jest trudne. Dlatego zachęcamy do jego wypróbowania.