Jaskra to podstępna choroba oczu, którą zwykle wykrywa się zupełnie przypadkowo, ot choćby podczas dobierania okularów. Tymczasem nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego żadnych jej objawów nie można bagatelizować. Trzeba jak najszybciej podjąć stosowne leczenie.
Zgodnie z szacunkowymi danymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), z jaskrą zmaga się ponad 60 mln osób. Na skutek tego schorzenia aż 6 mln osób straciło wzrok. To zatrważające dane, które powinny skłaniać do refleksji, by nie lekceważyć jaskry.
Czy to już jaskra?
Jaskra jest chorobą, która polega na stopniowej neuropatii nerwu wzrokowego, tj. zaniku włókien nerwowych. Powodując zawężanie pole widzenia, prowadzi w efekcie do utraty wzroku. Chociaż schorzenie nie daje zwykle wyraźnych objawów, niekiedy chorobę sygnalizować może m.in.:
- światłowstręt,
- trudność z przystosowaniem się wzroku do ciemności,
- częste łzawienie oczu.
Ostre ataki choroby (objawiające się np. silnym bólem oka, nudnościami i wymiotami, zaburzeniami widzenia) wskazują jednoznacznie, że natychmiastowe leczenie jaskry jest koniecznością.
Jak leczyć jaskrę?
Jeśli chodzi o leczenie jaskry, istotną rolę odgrywa trafnie postawiona diagnoza. Tylko wtedy okulista jest w stanie podjąć odpowiednie kroki, które doprowadzą do zatrzymania postępujących zmian.
Leczenie jaskry to przede wszystkim działania zapobiegające uszkodzeniu nerwu wzrokowego. W pierwszej kolejności okulista zleca stosowanie leków pozwalających na obniżenie ciśnienia śródgałkowego, co w efekcie może zapobiec neuropatii. Leki dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjenta, przy uwzględnieniu reakcji i podatności na dany preparat.
W przypadku, gdy farmakologiczne leczenie jaskry nie daje widocznych rezultatów, okulista zwykle podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu laserowego lub operacji chirurgicznej. Warto przy tym mieć świadomość, że niekiedy przeprowadzenie operacji to jedyna możliwa droga. Dotyczy to przede wszystkim osób:
- które zmagają się z jaskrą wrodzoną,
- które borykają się z jaskrą pierwotną zamykającego się kąta z całkowitym lub częściowym zamknięciem kąta i niemożnością kontrolowania ciśnienia,
- u których wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego nie można obniżyć lekami.
Ważne jest, by jaskrę wykryć na jak najwcześniejszym etapie. Dlatego specjalistę, jakim jest okulista warto odwiedzać systematycznie. Zaleca się, by w gabinecie pojawić się 1-2 razy w roku. Wybierz Specjalistyczną Lecznicę Okulistyczną Mega-Lens i zapisz się na wizytę już teraz.