Najważniejsze właściwości eliksiru młodości – poznaj witaminę E

0
1158
Witaminę E znajdziemy w nasionach słonecznika
fot. Pixabay.com

Ma wielki wpływ na naszą urodę, dlatego mówi się o niej, że jest eliksirem młodości. Jednak witamina E sprawuje w naszym organizmie wiele różnych funkcji, warto więc pamiętać o niej, gdy układamy jadłospis lub decydujemy się na suplementację.

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/witamina-e-wlasciwosci/

Witamina E – czym jest i co dzieje się, gdy jej zabraknie?

Witamina E to cała grupa związków, które określane są mianem tokoferoli. Należy do witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, a więc nie jest wydalana wraz z potem lub moczem z naszego organizmu, ale jest magazynowana przede wszystkim w tkance tłuszczowej.

Jeśli brakuje jej w organizmie, może dojść do paraliżu mięśniowego, zaburzeń płodności, zaburzeń wzrostu, dystrofii mięśniowych, a nawet uszkodzenia nerwów. Dlatego warto dostarczać witaminę E, szczególnie w pożywieniu. Znajdziemy ją w nasionach słonecznika, oliwkach, orzechach, migdałach.

Witaminę E można też suplementować w tabletkach, wówczas należy uważać na to, aby jej nie przedawkować. Jej nadmiar może się objawiać przewlekłym zmęczeniem, bólem głowy, trudnościami jelitowo-żołądkowymi.

Jakie właściwości ma witamina E?

Jak już wspomnieliśmy na początku, jest silnym przeciwutleniaczem, chroni skórę przed starzeniem się, stresem oksydacyjnym i działaniem wolnych rodników. Uelastycznia skórę, nadaje jej młody wygląd. Nic więc dziwnego, że tak często jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Ale to nie jedyna jej właściwość.

Ponadto witamina E:

  • wspomaga działanie układu krwionośnego, działa przeciwzakrzepowo i przeciwzawałowo;
  • odgrywa ważną rolę w procesie spermatogenezy – tworzeniu i dojrzewaniu plemników. Ma więc ogromny wpływ na płodność u mężczyzn.
  • usprawnia działanie naczyń krwionośnych, co ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie mieszków włosowych. W ten sposób chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów. Ogranicza też wydzielanie sebum i nawilża skórę głowy, jeśli jest przesuszona.
  • jest odpowiedzialna za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
  • wraz z witaminą A chroni przed problemami ze wzrokiem, a szczególnie przed chorobą jaką jest zaćma.

Zobacz też:http://www.muscular.pl/chcesz-uniknac-efektu-jo-jo-stosuj-sprawdzone-metody/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here