5 pomysłów na rozrywkę dla seniora

0
1435

W życiu osób, które przeszły na emeryturę zachodzą ogromne zmiany. Najważniejsza z nich to mnóstwo wolnego czasu, z którym wiele osób nie wie co zrobić. Na emeryturze seniorzy nie muszą jednak czuć się samotni.

Wiele osób dopiero po przejściu na emeryturę ma czas na realizację swoich marzeń. Starsze osoby mają dzisiaj naprawdę mnóstwo możliwości, aby zaangażować się w dodatkowe zajęcia dla seniorów.

Jak emeryci spędzają wolny czas?

Panuje powszechne przekonanie, że osoby które przeszły na emeryturę powinny zajmować się głównie wnukami. Rośnie jednak liczba osób starszych, które nie zamierzają całego swojego czasu poświęcać tylko i wyłącznie wnukom.

Co emeryci robią w wolnym czasie?

  1. Osoby starsze chętnie zapisują się na zajęcia prowadzone w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W świetle prowadzonych badań wynika, że prawie połowa polskich emerytów uczęszcza na wykłady, które odbywają się na uniwersytetach trzeciego wieku.
  2. Spora liczba emerytów ponownie wraca do swojego porzuconego przed kilku laty hobby. Sposobem na wypełnienie wolnego czasu dla wielu seniorów jest także nauka języków obcych. Seniorów, którzy właśnie teraz chcą uczyć się języków obcych jest na tyle dużo, że w wielu szkołach językowych prowadzone są zajęcia specjalnie dla seniorów.
  3. Wiele starszych osób wypełnia swój wolny czas wychodząc na spacer lub do znajomych.
  4. Popularnością cieszą się również organizowane specjalnie dla seniorów zajęcia w osiedlowych domach kultury. Specjalną ofertę bardzo często przygotowują szkoły tańca – udział w zajęciach tanecznych to nie tylko okazja do wyjścia z domu, ale również do poznania nowych ludzi.
  5. Wielu seniorów, którzy są w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej zapełnia swój wolny czas podróżując po Polsce czy Europie.

Starsze osoby są potrzebne

Spora liczba starszych osób doskonale wie, że są potrzebni, że jest dla nich miejsce w społeczności. Osoby te bardzo chętnie angażują się w wolontariat. Jest to szczególny rodzaj aktywności, z którego płyną korzyści zarówno dla osób starszych jak również dla tych, który osoby w starszym wieku zdecydowały się poświęcić swój wolny czas. Dziedzin, w które mogą zaangażować się osoby starsze, które chcą pomagać innym jest naprawdę bardzo dużo.

Seniorzy wolontariusze mogą zaangażować się w pracę z dziećmi lub młodzieżą, mogą pracować z osobami niepełnosprawnymi czy chorymi. Idea wolontariatu staje się coraz bliższa osobom starszym. Na taką formę aktywności decyduje się coraz więcej osób w wieku 65+.

Możliwości zorganizowania wolnego czasu osobom starszym jest dzisiaj naprawdę mnóstwo. Bardzo aktywnie działają kluby seniora, coraz więcej starszych osób angażuje się w wolontariat czy bierze udział w wykładach prowadzonych w ramach uniwersytetu trzeciego wieku. Wolny czas można zapełnić również czytając książki, oglądając wspólnie ze znajomymi film, majsterkując.

Warto pamiętać, że w przypadku osób starszych zapełniony wolny czas to mniejsze ryzyko wystąpienia depresji. Kontakt z innymi ludźmi jest najlepszą profilaktyką depresji u seniorów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here