Na temat wpływu aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych przeprowadzono badania trwające aż 18 lat. Ich wyniki udostępniono w magazynie European Journal of Preventive Cardiology.
W latach 1993 – 1997 rejestrowano uczestników badań, których łącznie było ponad 24 tysiące. Testowani, będący w wieku od 39 do 79 lat zostali na początku przebadani fizykalnie, pobrano im krew, a także zebrano wiadomości na temat ich trybu życia. Kwestionariusz, który wypełniali, pozwolił na ocenę ich aktywności fizycznej. Na tej podstawie wyodrębniono cztery grupy: osoby aktywne, średnio aktywne, średnio nieaktywne i nieaktywne. W 2015 roku wszystkie zebrane dane poddano analizie, a następnie podzielono na grupy wiekowe uczestników: poniżej 55 lat życia, od 55 do 65 i powyżej 65 lat.
Najistotniejsze statystycznie wnioski wyciągnięto wobec najstarszej wiekowo grupy, czyli powyżej 65 roku życia. Badanie wykazało, że w przypadku tych osób umiarkowana aktywność fizyczna może chronić przed zachorowaniem na choroby sercowo-naczyniowe. Nie tylko zdrowa dieta, o której więcej informacji znaleźć można na stronie dietetyk.guru, ale również ruch, mają duże znaczenie dla zdrowia. Wyniki wykazały, że osoby średnio nieaktywne mają o 14% mniejsze ryzyko śmierci z powodu choroby od osób nieaktywnych. W przypadku aktywnych seniorów ryzyko wynosiło 12% mniej niż u osób nieaktywnych. Wnioski wyciągnięte z badań prowadzą do stwierdzenia, że seniorzy powinni uprawiać umiarkowaną aktywność.
Osoby po 65 roku życia nie powinny oddawać się jednak intensywnej aktywności. Zamiast niej wskazane są spacery w ilości 150 minut tygodniowo lub zamiennie 75 minut ćwiczeń aerobowych. Czas ten powinien być podzielony na wszystkie dni tygodnia. Niewskazane jest jednorazowe wykonanie całej porcji ruchu, lecz rozłożenie go w czasie. Lekkie prace w ogrodzie czy w domu również są wskazane. Rekomendowana umiarkowana aktywność dla seniora zminimalizuje ryzyko zachorowania na choroby serca i pozwoli dożyć w zdrowiu i dobrej kondycji do później starości.