Uprawianie sportu niesie za sobą mnóstwo korzyści. Wpływa on bardzo korzystnie na zdrowie, samopoczucie oraz ludzka psychikę. Poszczególne aktywności fizyczne wpływają korzystnie na układ krążenia, normalizują poziom glukozy we krwi oraz rzeźbią sylwetkę. Czy można uprawiać w sport ciąży?
Ciąża a uprawianie sportu
Aktywność fizyczna w ciąży nie jest zabroniona. Jeśli przebiega ona prawidłowo, to wówczas wpływa pozytywnie zarówno na kobietę, jak i na rozwijający się w łonie płód. Co więcej aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko komplikacji, tj: cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy.
Jakie sporty może uprawiać kobieta w ciąży?
Istnieje kilka sportów, które to są dedykowane przede wszystkim dla ciężarnych kobiet. Wskazane jest to, aby były one wykonywane przez co najmniej 20 – 30 minut dziennie. Można pośród nich wymienić:
Nordic walking
Najlepszym miejscem do uprawiania tego sportu są wording walkingu są tereny zielone. Ważna jest odpowiednia technika maszerowania. Jeśli jest ona prawidłowa, to wówczas kobieta odciąża kręgosłup, który to w czasie ciąży jest mocno sforsowany. Ponadto podczas marszu pracują mięśnie tułowia, klatka piersiowa, plecy, brzuch oraz mięśnie oddechowe.
Pływanie
Ten popularny sport rozwija równomiernie wszystkie partie mięśni ciała. Dzięki wyporności w wodzie odczuwalna waga jest znacznie mniejsza. Uprawianie tego spotu
niweluje obrzęki, ćwiczy mięśnie miednicy oraz brzucha. Kobiety, które w czasie ciąży pływają znacznie sprawniej rodzą. Niestety na uprawianie tego sportu nie mogą zdecydować się te panie, których ciąża jest zagrożona poronieniem oraz przedwczesnym porodem.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy
Mięśnia te pełną bardzo ważną rolę w organizmie każdej ciężarnej kobiety. Reagują one na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Jeżeli są one osłabione, to wówczas może dojść do nietrzymania moczu oraz obniżenia narządu rodnego. Ćwiczenia te polegają na koordynacji oddechu wraz ze skurczem oraz rozkurczem tych mięśni. Regularny trening tych istotnych mięśni ułatwia poród oraz w dużym stopniu niweluje związany z nim ból.
Joga
Ze względu na spokojny charakter tego sportu jest on idealną aktywnością dla ciężarnych kobiet. Wzmacnia on nie tylko mięśnie kręgosłupa, lecz także pozwala się wyciszyć, zrelaksować oraz głębiej poznać ciało. Joga uczy kontroli nad oddechem, co ułatwia poród.
Obecnie treningi jogi dla ciężarnych są powszechnie dostępne nie tylko w szkołach jogi, lecz także na wielu portalach internetowych. Każda z powyższych aktywność fizyczna w ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem.