Od czego zacząć praktykować jogę?

0
926
Od czego zacząć praktykować jogę

Chcesz ćwiczyć, ale nie wiesz, od czego zacząć? Czujesz się zmęczony, zestresowany, a twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia? Myślisz, że joga jest nie dla ciebie, bo dawno się nie ruszałeś i bolą cię plecy i stawy? Nic bardziej mylnego! Joga jest doskonałym sposobem na poprawę wydolności organizmu i zdrowia. Pomaga się wyciszyć i odstresować, a także odzyskać równowagę i spojrzeć spokojniej na codzienne problemy. Podpowiadamy, jak zacząć praktykowanie jogi.

Joga – od czego zacząć?

Przede wszystkim zacznijmy od postanowienia, że trzeba wreszcie się ruszyć z kanapy i coś dla siebie zrobić. Mocne postanowienie to podstawa.

Kiedy już się zdecydujemy, warto zapoznać się z ofertą szkół jogi. Proponują one różne kursy, zależnie od stopnia zaawansowania uczestników. Joga dla początkujących to dobry wybór na start.

Jeśli chcemy ćwiczyć jogę w domu, także rozejrzyjmy się za instruktorem. Przyda się w początkowym stadium praktyki, kiedy nie potrafimy jeszcze prawidłowo wykonywać asan i nie znamy techniki właściwego oddychania.

Warto też zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń i wygodne ubranie – ani zbyt luźne, ani nazbyt obcisłe.

Gdzie ćwiczyć jogę – wybór miejsca

Ćwiczyć jogę możemy na ogólnej sali, w domu lub na świeżym powietrzu. Jeśli ćwiczymy w domu, przyda się wybór odpowiedniego miejsca, tak by nie przeszkadzały nam na przykład meble.

Wybór miejsca na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodzie lub parku, to dobry pomysł, o ile sprzyja aura. Lepiej dotlenimy w ten sposób organizm, a widok zieleni i kwitnących roślin działa dodatkowo kojąco i wyciszająco. Joga dla początkujących na własnym tarasie to także doskonały pomysł na dawkę aktywności fizycznej.

Odpowiedni czas na jogę

Jogę możemy ćwiczyć o dowolnej porze, zarówno rano, jak i wieczorem. Wybór zależy od naszych preferencji. Ważne, by wybrać dogodną porę, kiedy nikt nie będzie nam przeszkadzał w domu lub gdy mamy czas na ćwiczenie w sali.

Ważne też, by ćwiczyć regularnie, najlepiej trzy razy w tygodniu. Joga dla początkujących to zazwyczaj krótkie treningi, po około 20-30 minut. Czas na bardziej zaawansowane i dłużej trwające ćwiczenia przyjdzie później, gdy wzmocnimy organizm i wyrobimy kondycję.

Joga dla początkujących – dobry pomysł na stres

Praktykowanie jogi do doskonały sposób na pozbycie się napięć i zmniejszenie skutków codziennego stresu. Ćwiczenia i właściwe oddychanie pozwalają się wyciszyć i oderwać myśli od spraw wywołujących lęk i niepokój. Joga pomaga także obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z siedzącym trybem życia i pracą przy komputerze. Kiedy lepiej się czujemy fizycznie, odpoczywa też nasza psychika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here