Aktywność fizyczna poprawia kondycję ciała i umysłu. Sporty zespołowe uczą współpracy i samodyscypliny oraz kształtują zdolności interpersonalne. Wśród chłopców najpopularniejsza jest piłka nożna, na treningach pojawiają się już kilkuletnie maluchy, które z zaangażowaniem i motywacją poznają zasady i technikę gry. Rodzice stają przed wieloma trudnymi wyborami, nie tylko, która drużyna będzie najlepsza dla ich dziecka, lecz także jaką odzież sportową i korki dziecięce kupić.
Dobrze dobrane korki dziecięce zmniejszają ryzyko kontuzji, gwarantują komfort podczas gry i zapewniają odpowiednią przyczepność, amortyzację i stabilność. Dla rodziców bezpieczeństwo i zdrowie ich dzieci jest kluczowym aspektem, dla malucha z kolei najważniejszy jest wygląd ich stroju piłkarskiego. Na co więc rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę, aby korki dziecięce pozwoliły ich dziecku w pełni cieszyć się uprawianym sportem?
Korki dziecięce różnią się przede wszystkim podeszwą
To kwestia kluczowa zarówno przy korkach dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można wyróżnić kilka rodzajów butów piłkarskich, każdy przystosowany jest do gry na innej nawierzchni. Do najpopularniejszych należą korki dziecięce tzw. „lanki”. Cechują się okrągłymi lub poprzecznymi korkami. Przeznaczone są do gry na naturalnym boisku trawiastym. Korki, wbijając się w ziemię, gwarantują odpowiednią przyczepność do podłoża.
Dzieci zazwyczaj jednak grają na boiskach ze sztuczną trawą podsypaną granulatem. Są to boiska nazywane powszechnie orlikami. Są mniejsze od tych tradycyjnych, idealne do nauki gry i pierwszych treningów. Na takiej nawierzchni najlepiej sprawdzą się korki dziecięce z podeszwą AG. Ich charakterystyczną cechą są okrągłe korki z wypustkami. Alternatywą dla nich jest obuwie piłkarskie z podeszwą TF, nazywane inaczej żwirówkami i śniegówkami, idealne zarówno na orlik, jak i na inne sztuczne nawierzchnie. Rozpoznasz je po gęsto rozmieszczonych małych okrągłych wypustkach. Wszystkie rodzaje korków dostępne są w sklepie sportowym Futbolsport.pl.
Pamiętaj jednak, że zimą treningi odbywają się na hali ze względu na niskie temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe. Korki dziecięce należy na ten okres pozostawić w szafie i zastąpić je halówkami o płaskiej kauczukowej podeszwie.
Korki dziecięce w dobrym rozmiarze
Buty do gry w piłkę nożną powinny być idealne dopasowane do stopy, jednak nie mogą być zbyt ciasne, bo wówczas mogą obcierać i piłkarz będzie odczuwać dyskomfort podczas gry. W przypadku dziecięcych korków jest nieco inaczej. Na co dzień dziecko najczęściej nosi buty nieco większe niż jego stopy. Po założeniu dobrze dopasowanych korków może się mu wydawać, że są one za małe, co skutecznie zniechęca do treningów. Dobrym rozwiązaniem będą korki dziecięce, w których stopa ma 0,5 cm luzu. Nie powinien być on większy, ponieważ buty będą nienaturalnie się układały, co prowadzi do deformacji i szybszego zużycia. Ponadto będą one niewygodne i mogą wpłynąć na wystąpienie np. płaskostopia; dodatkowo niestabilna stopa w bucie jest częstą przyczyną kontuzji.
Rodzice bardzo często ulegają dzieciom i kupują te korki dziecięce, które uwiodły malucha atrakcyjnym wzorem i kolorem. Na sztuczną murawę wybierają lanki, co przyczynia się do nadmiernego obciążenia stawów i mięśni. Mają ponadto skłonność do kupowania butów „na zapas”, czyli za dużych. To najczęściej pojawiające się błędy rodziców przy zakupie butów piłkarskich dla dziecka. Unikaj ich i ucz się na błędach innych.